Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

0

0,00 zł

Blog kategorie

Wytyczne sanepidu dla gabinetu lekarskiego 2022

Wytyczne sanepidu dla gabinetu lekarskiego 2022

Działalność gabinetu lekarskiego i pokrewnych działalności, opierających się na świadczeniu usług zdrowotnych jest określane przez określone przepisy , których należy  przestrzegać. Sprawdź jakie warunki należy spełnić, by Twój gabinet działał zgodnie z prawem. Dostosowanie gabinetów lekarskich do wytycznych to najważniejsza kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę.

Gabinet lekarski świadczy pomoc i usługi medyczne. Jest doskonałą alternatywą dla publicznej opieki medycznej. W gabinetach lekarskich usługi świadczone są zazwyczaj odpłatnie, chyba, że lekarz posiada podpisaną umowę z NFZ w zakresie finansowania świadczeń zdrowotnych.

Wstępne wymagania dla gabinetów lekarskich – podstawy prawne

Według art.18 ustawy z dnia 15 kwietnia 20211r., dotycząca działalności lecznicznej, aby lekarz mógł wykonywać działalność leczniczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej musi:

 1. posiadać prawo wykonywania zawodu, 
 2. dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych, oraz posiadać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków wymaganych przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych,
 3. uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
 4. zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Wytyczne sanitarne i budowlane dla gabinetów lekarskich

Po pierwsze – podmiot wykonujący działalność leczniczą musi posiadać przypisany tytuł prawny lokalu, w którym ta działalność się odbywa. Dokument może mieć formę umowy najmu lub dokumentu własności. Niepubliczne placówki medyczne muszą spełniać wszelkie wymogi sanitarne.

Ogólnie PWDL może dysponować pomieszczeniami, w których prowadzona jest działalność lecznicza, w ramach dwóch typów stosunku prawnego:

 1.     stosunku własności,
 2.     stosunku obligacyjnego (związanego z prawem do używania rzeczy cudzej), np. najmu.

Pomieszczenia i urządzenia PWDL powinny odpowiadać:

 1.     wymaganiom ogólnobudowlanym (generalnie pomieszczenia PWDL muszą spełniać ogólne wymogi prawne, takie jak dla wszystkich obiektów budowlanych, czyli przede wszystkim zawarte w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane i w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, a ponadto specyficzne wymogi dla pomieszczeń PWDL);
 2.     wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej i do zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych (dotyczą one przede wszystkim warunków ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych).

Jaki lokal na gabinet lekarski wybrać? Surowe wytyczne sanepidu

Podstawą prowadzenia gabinetu lekarskiego jest sprostanie surowym wymogom sanepidu. Odpowiedni organ wystawia opinię o spełnieniu warunków, które umożliwiają świadczenie w tym miejscu usług zdrowotnych. Gabinet lekarski musi być wyposażony w specjalną aparaturę, sprzęt i meble medyczne oraz wszelkie inne niezbędne akcesoria.

W gabinetach lekarskich powinny się więc znaleźć profesjonalne kozetki lekarskie, meble medyczne czy szafy kartotekowe. W czasie trwania pandemii niezbędnym elementem gabinetu lekarskiego są także płyny do dezynfekcji.

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi, co do warunków lokalowych i sprzętu dla gabinetu lekarskiego, warto zajrzeć do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 marca 2019r. odnośnie szczegółowych wymagań, które powinny spełniać wszelkie pomieszczenia i urządzenia podmiotu, wykonującego działalność lekarską (na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej).

W rozporządzeniu znajdziemy informację o tym, że prywatny gabinet lekarski powinien być ulokowany w samodzielnym budynku lub zespole budynków. Według ustawy możliwe jest założenie gabinetu lekarskiego w mieszkaniu, jednak powinien on wówczas być odizolowany od pomieszczeń wykorzystywanych w innym celu. Gabinet lekarski musi być także wyposażony w pomieszczenie socjalne.

Wymogi sanitarne

Pomieszczenie przeznaczone na gabinet musi także spełniać pewne wymogi higieniczne i instalacyjne. W gabinecie musi znajdować się umywalka oraz bateria z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem, dozownik ze środkami do dezynfekcji, a także pojemnik z ręcznikiem jednorazowym i pojemnik na zużyte ręczniki. W gabinetach lekarskich najważniejsza jest dezynfekcja – wszystkie powierzchnie i elementy wyposażenia powinny być łatwe do umycia i dezynfekcji.

Prywatny gabinet lekarski powinien być także wyposażony w aparaturę, sprzęt medyczny i narzędzia oraz akcesoria, niezbędne do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Cały sprzęt musi spełniać wszelkie wymogi sanepidu i posiadać określone certyfikaty.

Specjalistyczne wyposażenie gabinetów medycznych

Urządzając prywatny gabinet lekarski należy zadbać także o właściwie wyposażenie – zakupić należy profesjonalny sprzęt, który umożliwi działalność o danym profilu.

W wielu gabinetach specjalistycznych niezbędny będzie zakup odpowiednich foteli zabiegowych – w zależności od rodzaju gabinetu – ginekologiczny, stomatologiczny, ale również laryngologiczny czy stanowiska do pobierania krwi.

Narzędzia i materiały powinny być dopasowane do profilu gabinetu. Właściwy sprzęt ginekologiczny, okulistyczny czy pulmonologiczny będzie niezbędnym narzędziem pracy lekarzy poszczególnych specjalizacji.

Niezwykle przydatny będzie także stolik zabiegowy. Posłuży on do przechowywania narzędzi niezbędnych do wykonywania badań i zabiegów. Jest on zazwyczaj wyposażony w kółka, dzięki czemu zapewnia dużą mobilność i wygodę użytkowania. Pamiętaj, że odpowiedni stolik do gabinetów medycznych powinien być higieniczny, ale także nierdzewny i odporny na działanie substancji chemicznych.

Artykuły sanitarne i higieniczne do gabinetów lekarskich

Poza odpowiednimi meblami medycznymi i narzędziami w prywatnym gabinecie lekarskim, nie może zabraknąć artykułów sanitarnych i higienicznych. Mowa tu głównie o artykułach jednorazowych, takich jak papierowych lub celulozowych podkładkach higienicznych, czy prześcieradłach bądź okryciach, umieszczanych na stołach rehabilitacyjnych i zabiegowych.

Niezbędnym elementem podstawowego wyposażenia lekarskiego będą również preparaty do dezynfekcji na bazie alkoholu, jak również właściwie wybrane środki do mycia rąk. Pamiętajmy, że tego typu środki muszą spełniać rygorystyczne wymagania – najlepiej zakupić je więc u profesjonalnych sprzedawców. Jednym z nich jest właśnie sklep internetowy Medwil. W naszej ofercie znajdziesz bogaty wybór elementów, niezbędnych w gabinetach lekarskich. Znajdziesz tu wszystko to, co niezbędne, by stworzyć w ełni profesjonalny prywatny gabinet lekarski.

Bibliografia:

 1. https://zpm.wip.pl/135/jakie-wymogi-musi-spelnic-gabinet-lekarski-3152.html
 2. https://wil.org.pl/praktyka-lekarska/przydatne-informacje/wymagania-dla-pomieszczen-gabinetow-lekarskich/
 3. https://www.gov.pl/web/gis/koronawirus---informacje-i-zalecenia5
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium