Kategorie
- Lampy bakteriobójcze (91)
- Lampy bakteriobójcze Aseptor (9)
- Akcesoria i części do lamp UVC (11)
- Lampy bakteriobójcze przemysłowe (3)
- Lampy bakteriobójcze przepływowe (29)
- Lampy bezpośredniego działania (39)
- Lampy bakteriobójcze UVC wielokierunkowe (2)
- Lampy bakteriobójcze sterowane aplikacją NBV App (9)
Producent
Z aplikacją
Z licznikiem czasu pracy
Sposób mocowania
Powierzchnia obsługiwana
Cena
-
od
do
Lampa UV bakteriobójcza to specjalistyczny typ oświetlenia, który wytwarzając promieniowanie ultrafioletowe, prowadzi do niszczenia bakterii, wirusów i pierwotniaków. Może być także stosowana do produkcji ozonu przy dezynfekcji wody. Emitowane przez lampy bakteriobójcze światło UV zaburza parowanie się zasad DNA, co powoduje tworzenie się dimerów pirymidynowych oraz prowadzi do niszczenia bakterii, wirusów raz pierwotniaków. Lampa bakteriobójcza może być również używana do produkcji ozonu podczas dezynfekcji wody.
Rodzaje lamp bakteriobójczych
Lampa bakteriobójcza przepływowa, lampa bakteriobójcza UV, lampa bakteriobójcza na statywie czy lampa bakteriobójcza przenośna? W naszym asortymencie znajdziesz różnego rodzaju urządzenia idealne do gabinetów lekarskich.
Na rynku wyróżniamy głównie trzy typy lamp - niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe czy diody LED. Lampy niskociśnieniowe to jedna z najpopularniejszych form oświetlenia bakteriobójczego. Wyglądem lampa ta do złudzenia przypomina lampę fluorescencyjną, jednak lampa bakteriobójcza nie zawiera fluoru. Na dodatek żarówki w tego rodzaju urządzeniach wykonane są zazwyczaj ze stopniowego kwarcu lub szkła vycor. Lampy o działaniu bakteriobójczym wytwarzają niewielką ilość widzialnego światła.
Nieco inny schemat działania mają lampy wysokociśnieniowe, które emitują szerokopasmowe promieniowanie UV-C, a nie tylko pojedyncze fale. Są one stosowane na szeroką skalę w przemysłowym uzdatnianiu wody. Stanowią one bowiem niezwykle silne źródło promieniowania. Charakteryzują się one równie wysoką wydajnością, co lampy niskociśnieniowe. Lampy wysokociśnieniowe wytwarzają dodatkowo bardzo jasne niebiesko-białe światło. Ledowe diody do swojego działania wykorzystują materiały przewodnikowe, które służą do wytwarzania światła wewnątrz urządzenia. Długość fal można dostosowywać za pomocą doboru składu chemicznego mteriałów półprzewodnikowych.
Do czego służą lampy bakteriobójcze?
Lampy bakteriobójcze to urządzenia, których zadaniem jest przede wszystkim sterylizacja miejsc pracy oraz narzędzi wykorzystywanych w laboratoriach biologicznych oraz placówkach medycznych. W laboratoriach i innych tego rodzaju mediach, światło UV wykorzystuje się jako skuteczny środek bakteriobójczy oraz wirusobójczy. Lampy bakteriobójcze dobrze dezynfekują jedynie zewnętrzne powierzchnie mebli laboratoryjnych oraz szaf bezpieczeństwa. Są one instalowane zazwyczaj na suficie i w laboratoriach służą do dezynfekcji powietrza i zewnętrznych powierzchni.
Warto wiedzieć, że krótkofalowe światło UV jest szkodliwe dla ludzi. Oprócz wywoływania oparzeń słonecznych oraz raka skóry może również spowodować zapalenie rogówki oka, co może prowadzić do przejściowego lub trwałego zaburzenia widzenia. Światło może również uszkadzać rogówkę oka. Wobec powyższego światło, które wytwarzane jest przez lampy bakteriobójcze powinno być właściwie osłonięte przed bezpośredni widzeniem.
Lampy bakteriobójcze - ochrona przed bakteriami i wirusami
Głównym zadaniem lamp bakteriobójczych jest sterylizacja miejsc pracy oraz narzędzi, które wykorzystuje się w placówkach medycznych oraz laboratoriach biologicznych. Światło UV to sprawdzony i skuteczny środek, który skutecznie oczyszcza powietrze z bakterii i wirusów. Lampy bakteriobójcze służą także do dezynfekcji mebli laboratoryjnych oraz szaf bezpieczeństwa. W laboratoriach, instaluje się je zazwyczaj na suficie, gdzie sprawdzają się jako narzędzia dezynfekujące powietrze oraz zewnętrzne powierzchnie.
Lampy, które emitują fale o długości mniejszej niż 253, 7 nm, można wykorzystać także wszędzie tam, gdzie pożądany jest ozon, np. w systemach dezynfekujących.
Lampy bakteriobójcze są także wykorzystywane przez geologów do wywoływania fluorescencji w próbach minerałów, co pomaga w ich identyfikacji. Światło, które jest wytwarzana poddaje się wtedy filtracji, w celu usunięcia jak największej ilości światła widzialnego i pozostawienia jedynie światła UV. Lampy bakteriobójcze są stosowane także podczas oczyszczania ścieków do usuwania mikroorganizmów.
Firma Medwil jest dystrybutorem lamp bakteriobójczych firmy Ultraviol.
W naszym sklepie znajdą Państwo lampy bakteriobójcze:
- Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania
- Lampy bakteriobójcze na statywie
- Lampy bakteriobójcze przepływowe
- Lampy bakteriobójcze przepływowe dwufunkcyjne
- Lampy bakteriobójcze przemysłowe
Stosowanie lamp bakteriobójczych jest jedną z najskuteczniejszych metod wspomagających proces dezynfekcji (ograniczenia populacji drobnoustrojów). Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm.
Medwil – sklep medyczny online oferuje szeroką gamę produktową. Artykuły medyczne, dostępne w naszej ofercie są wykonane z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu jesteśmy pewni ich funkcjonalności.