Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Producenci

Spirometry to medyczne urządzenia dzięki którym można dokonać pomiaru pojemności i objętości płuc. Badanie spirometryczne jest w stanie również obliczyć przepływy powietrza występującego w płucach oraz oskrzelach. Spirometria to badanie płuc, którego zadaniem jest prawidłowa diagnoza w ustaleniu zaburzeń czynnościowych układu oddechowego. Osobom, którym szczególnie zaleca się takie badani spirometryczne to osoby palące papierosy. Prawidłowe dbanie i kontrolowanie dróg oddechowych pozwala na utrzymanie organizmu w odpowiednio zdrowej formie. Spirometria umożliwia ocenę pracy i pojemności płuc. Tego typu badanie można przeprowadzić zupełnie bezboleśnie a dzięki rozpoznaniu można kontrolować choroby obturacyjne, takie jak astma oskrzelowa, obturacyjna przewlekła choroba płuc a także choroby śródmiąższowe takie jak sarkoidoza, zwłóknienie płuc. Tego typu testy polegają na nabieraniu i wydmuchiwaniu powietrza w odpowiednim momencie i we właściwy sposób.

Spirometria to badanie w pełni bezbolesne. Nie wymaga ono przygotowań pacjenta, jego wykonanie daje cenne informacje – pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Każdy palacz papierosów powinien co jakiś czas wykonywać tego typu badanie.  

Spirometria – kto powinien się przebadać? 

Układ oddechowy jest niezwykle ważny dla funkcjonowania całego organizmu. Jego rolą jest permanentna wymiana gazowa, która umożliwia prawidłowy przebieg wszelkich procesów życiowych organizmu. Najważniejszym elementem układu oddechowego są płuca, umiejscowione w klatce piersiowej. Ich główną funkcją jest transfer tlenu z powietrza do krwi. Aby dotrzeć do płuc, powietrze musi pokonać drogę przez nos i tchawicę, a kolejno oskrzela i oskrzeliki, by w rezultacie trafić do pęcherzyków płucnych. Dopiero wówczas tlen trafia do krwi i za jej pomocą jest rozprowadzany po całym organizmie. Jak wiadomo, produktem ubocznym przemian metabolicznych jest dwutlenek węgla, który z powrotem trafia do pęcherzyków i tą samą drogą jest wydychany z organizmu.  

Na czym polega spirometria? 

Oprócz tak ważnej dla organizmu wymiany gazowej, płuca chronią organizm przed niepotrzebnymi i szkodliwymi substancjami, obecnymi w powietrzu. Warto mieć świadomość, że patogeny wnikają przez jamę nosowo-gardłową i są wychwytywane przez obecny w obrębie śluz, który usuwany jest podczas kaszlu. Krótki spirotest pozwala dokonać dokładnego pomiaru wydolności płuc pacjenta. 

Sklep Medwil oferuje spirometry firmy Riester. Umożliwiają one profesjonalne i precyzyjne badanie. W naszej ofercie znaleźć można także spirometr do ćwiczeń oddechowych, które umożliwi regularne dbanie o działanie płuc i układu oddechowego. Spirometr USB to zaś nowoczesne urządzenie, które możesz wykorzystywać za pomocą wejścia USB. 

Spirometria – wskazania i zalecenia 

Wykonanie badania spirometrycznego zaleca się osobom nałogowo palącym papierosy. Wskazania te są również skierowane do osób, które są narażone na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Badanie powinno się również przeprowadzić u osób, u których: 

  • Występują objawy, które wskazują na występowanie chorób układu oddechowego, takich jak przewlekły kaszel, obniżona tolerancja wysiłku oraz duszności 
  • stosuje się leki, które mogą uszkadzać układ oddechowy 
  • Zdiagnozowano chorobę układu oddechowego – monitorowanie schorzenia i ocena skuteczności prowadzonego leczenia 
  • został wykonany przeszczep płuca lub innego narządu 

Warto mieć także świadomość, że spirometria to rodzaj badania, które wykonuje się podczas oceny zdolności do wykonywania niektórych zawodów.  

Spirometr to urządzenie, które służy do badania pojemności płuc. Jego zadaniem jest rejestrowanie ilości powietrza wydychanego i wdychanego. Sklep medyczny online – Medwil oferuje szeroki asortyment profesjonalnych urządzeń i akcesoriów. Znajdziesz tu również artykuły medyczne najwyższej jakości. Medwil to sklep dla lekarza i pacjenta.  

 

Spirometry

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium