Skiaskop stosowany jest do obiektywnej oceny wad wzroku. W przeciwieństwie to subiektywnej refrakcji, metoda ta może być stosowana także u małych dzieci, osób niepełnosprawnych czy pacjentów niewspółpracujących.
Skiaskopia dynamiczna
Istotą retinoskopii jest oświetlanie siatkówki, a następnie lokalizowanie jej obrazu w przestrzeni. Retinoskop łączy w sobie źródło światła i otwór obserwacyjny (tzw. wizjer). Położenie obrazu siatkówki nazywane jest punktem dalekim. Jego położenie w jednostkach dioptrycznych jest równe błędowi refrakcji. Oko można więc traktować jako element ławy optycznej. Gdy promienie świetlne wychodzące z oka staną się widoczne, można zlokalizować punkt daleki i obliczyć błąd refrakcji. Niestety, nie można przeprowadzić analizy oka ludzkiego w widoku z boku, tak jakby znajdowało się ono na ławie optycznej. Jednakże, mając na uwadze analizę boczną, można zrozumieć mechanizm działania retinoskopii.
Skiaskopia dynamiczna – kto powinien poddać się badaniu?
Badanie refrakcji oka powinny wykonać:
- Zdrowe osoby dorosłe w wieku poniżej 60 lat, u których nie występują problemy ze wzrokiem, powinny wykonywać badanie refrakcji co dwa lata. Dzieci powinny mieć wykonywane badanie refrakcji co rok do dwóch lat, zaczynając nie później niż w wieku 3 lat.
- Osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe na receptę powinny wykonywać badanie refrakcji co rok lub dwa lata. Dzięki temu lekarz będzie mógł ustalić, jaka recepta jest potrzebna, gdy zmieniają się oczy. Jeśli pomiędzy kolejnymi badaniami występują problemy z widzeniem, należy zgłosić się do okulisty w celu wykonania kolejnego badania refrakcji.
- Osoby chore na cukrzycę powinny wykonywać badanie wzroku co roku. Z cukrzycą wiąże się wiele chorób oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa i jaskra. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków, osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na ryzyko ślepoty niż inni Amerykanie.
- Osoby powyżej 60 roku życia lub osoby, u których w rodzinie występowała jaskra, powinny co roku wykonywać badanie refrakcji. Jaskra pojawia się, gdy w oku wzrasta ciśnienie, uszkadzając siatkówkę i nerw wzrokowy. Regularne badania pozwolą okuliście wykryć jaskrę i inne schorzenia oczu związane ze starzeniem się, a jeśli to możliwe, wcześnie je leczyć.
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości sprzęt, który umożliwia wykonanie badania, zwanego skiaskopia Mohindry.
Co dzieje się podczas badania?
Twój lekarz najpierw oceni, jak światło ugina się podczas przechodzenia przez rogówkę i soczewkę oka. Badanie to pomoże Twojemu okuliście określić, czy potrzebujesz soczewek korekcyjnych, a jeśli tak, to jakiego rodzaju recepta jest Ci potrzebna. Do tej części badania lekarz może użyć refraktora komputerowego lub po prostu może świecić Ci w oczy światłem.
Lekarz może również wykonać to badanie bez pomocy urządzenia. W takim przypadku lekarz będzie świecił światłem do każdego z oczu i sprawdzał ilość światła, które odbija się od siatkówki, aby zmierzyć wynik refrakcji.
Następnie lekarz ustali, jakiej dokładnie recepty potrzebujesz. W tej części badania pacjent będzie siedział przed urządzeniem zwanym foropterem. Urządzenie to wygląda jak duża maska z otworami, przez które mogą patrzeć oczy. Na ścianie około 20 stóp przed Tobą znajduje się plansza z literami. W przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze rozpoznawać liter, lekarz użyje tablicy z małymi obrazkami przedstawiającymi typowe przedmioty.
Sklep internetowy Medwil – postaw na najlepszą jakość
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej klasy urządzenia - skiaskop szczelinowy i wiele innych przyrządów medycznych. Postaw na najwyższą jakość i już dziś podnieś komfort swoich pacjentów, zamów najlepszy skiaskop!