Opcje przeglądania
Producenci

Zestawy proktologiczne

Ligator hemoroidalny McGivney

Ligator hemoroidalny McGivney

Producent: FAROMED
Cena: 809,50 zł
szt.
zobacz więcej
Ligator hemoroidalnych typu Rudd

Ligator hemoroidalnych typu Rudd

Producent: FAROMED
Cena: 1 169,00 zł
szt.
zobacz więcej

Diagnostyka medyczna jelita grubego skupia się na jednym konkretnym obszarze ciała. Opieka zdrowotna jelita grubego wymaga raczej znajomości wielu schorzeń, procedur i opcji leczenia. Chirurdzy jelita grubego muszą również korzystać z szerokiej gamy narzędzi. Sama liczba instrumentów doodbytniczych może wydawać się przytłaczająca dla kogoś, kto dopiero zaczyna tą specjalizację. Aby pomóc, zebraliśmy tę ściągawkę dotyczącą instrumentów proktologicznych, która służy jako twój wszechwiedzący przewodnik po narzędziach jelita grubego.

Sztywne lunety


Jedna z podstawowych kategorii zaopatrzenia proktologicznego, sondy pozwalają lekarzowi na wizualizację okolicy jelita grubego i wykonywanie zabiegów w razie potrzeby.

Lunety sztywne wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Mogą być wielokrotnego użytku lub jednorazowe i często są wyposażone w światło, które pomaga w widoczności.

Instrumenty te mają wiele nazw. Są one w dużej mierze do siebie podobne, a czasami ich nazwy są nawet używane zamiennie . Jednak różne instrumenty zazwyczaj różnią się między sobą długością.Anoskopy


Najkrótszymi lunetami jelita grubego są anoskopy. Mają około trzech lub czterech cali długości i służą do badania odbytu i części odbytnicy, które znajdują się najbliżej otworu odbytu.

Ponieważ anoskopia jest mniej inwazyjna niż inne procedury scopingu jelita grubego, wymaga mniej przygotowań niż inne badania. Lekarze często zalecają opróżnianie pęcherza lub jelit z wyprzedzeniem, ale pacjenci nie muszą poddawać się zabiegom lewatywy.

Zazwyczaj anoskop składa się z dwóch części:

Rurka zewnętrzna pozostaje na miejscu przez cały czas badania anoskopowego.
Solidny element wewnętrzny, obturator , jest usuwany z rurki zewnętrznej po wprowadzeniu anoskopu do otworu odbytu.
Po wysunięciu obturatora lekarz może skierować światło do anoskopu, aby dokładnie zbadać tkankę odbytu.
Chociaż anoskop na powyższym filmie jest metalowym instrumentem wielokrotnego użytku, wiele anoskopów to modele plastikowe przeznaczone do jednorazowego użytku. Obejmuje to jednorazowe anoskopy SapiMed , które są łatwo kompatybilne z małymi, przenośnymi latarkami.

Anoskopy jednorazowe eliminują konieczność spędzania czasu na sterylizacji narzędzi pomiędzy zabiegami. Zmniejszają również ryzyko przeniesienia infekcji. Co więcej, przezroczyste plastikowe anoskopy pozwalają zespołowi medycznemu zobaczyć nie tylko tkankę na końcu rurki, ale także tkankę, na której spoczywa luneta.Proktoskopy


Termin proktoskop oznacza sztywny zakres, który jest zwykle nieco dłuższy niż anoskop. Należy pamiętać, że chociaż termin ten jest czasem używany do opisania instrumentu o długości 8 cali lub więcej, takie narzędzie jest lepiej znane jako rectoscope. Ten odrębny instrument zostanie szczegółowo omówiony poniżej.


Większość proktoskopów jest jednak zbudowana podobnie do anoskopu. Posiadają zarówno zewnętrzną osłonę, jak i wewnętrzny obturator . Po wprowadzeniu obturator jest usuwany.

Ponieważ proktoskop jest wprowadzany dalej do kanału odbytniczego niż anoskop, lekarze zwykle zalecają oczyszczenie jelit za pomocą lewatywy przed badaniem. Mimo to znieczulenie zwykle nie jest konieczne do tej procedury.

Rektoskopy
Niektóre z najdłuższych sztywnych lunet nazywane są rektoskopami. Mogą one mieć długość 8 cali lub więcej i zapewniają wizualizację większej części odbytnicy niż mniejsze, sztywne sondy.

Rektoskopy są przydatne do wykonywania zabiegów, w których lekarz potrzebuje dostępu do dalszych końców odbytnicy, ale nie wymaga dostępu do okrężnicy:

Lekarze mogą wykonać badanie za pomocą rektoskopu.
Mogą używać tego instrumentu podczas pobierania próbek tkanek lub usuwania narośli.
Rektoskop może być nawet użytecznym narzędziem do wykonywania chirurgii endoskopowej .
Ponieważ instrument ten może sięgać daleko do odbytnicy, oczyszczenie jelit lewatywą jest ważnym etapem przed egzaminem. W zależności od procedur, które mają być wykonane podczas określania zakresu, może być wymagane znieczulenie.


Sigmoidoskopy


Sigmoidoskop służy do badania odbytnicy i lewej strony okrężnicy. Ta część okrężnicy jest również znana jako dolna część okrężnicy lub esicy.

Sigmoidoskopy mogą być w rzeczywistości sztywne lub elastyczne . Jednakże, ponieważ elastyczne sigmoidoskopy sięgają dalej do esicy, są preferowanym i bardziej powszechnym instrumentem.


Sigmoidoskopia jest mniej intensywną procedurą niż kolonoskopia, ale nie obejmuje całej okrężnicy. Dlatego, gdy ta procedura jest stosowana do badań przesiewowych w kierunku raka, powinna być wykonywana w połączeniu z badaniem krwi utajonej w kale .


Kolonoskopy


Ten rodzaj elastycznego zakresu jest dłuższy niż sigmoidoskop, dzięki czemu może badać całą długość okrężnicy. Dlatego kolonoskop może wykryć raka lub inne problemy, które kryją się na drugim końcu okrężnicy. Ponadto małe polipy można usunąć podczas zabiegu kolonoskopii.

Do kolonoskopii wymagane jest przygotowanie jelita, a proces zwykle wymaga sedacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium