Blog kategorie

Pakiet dla młodych medyków - zachęcą do studiowania

Pakiet dla młodych medyków - zachęcą do studiowania

Studia medyczne to ogromne wyzwanie nie tylko dla studenta, ale również dla jego rodziców. Studia na kierunkach medycznych wiążą się bowiem z koniecznością pomocy finansowej od opiekunów osoby studiującej. Jak donoszą najnowsze wiadomości, ministerstwo zdrowia przygotowało specjalny pakiet dla młodych. Program został przedstawiony na konferencji prasowej ministra Adama Niedzielskiego, która odbyła się 24 stycznia w Poznaniu.

Pakiet dla młodych medyków 

Pakiet dla młodych został przygotowany po to, by zachęcić młodych medyków, nie tylko lekarzy do wybierania studiów medycznych. Program jest częścią innych zmian, znalazły się w nim m.in. ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, reforma szpitalnictwa czy program profilaktyka 40 plus. Młodzi medycy mogą liczyć na wprowadzenie szeregu udogodnień, które mają ułatwić im studia i naukę. Ministerstwo zdrowia chce również zwrócić uwagę na ich znaczenie dla Polskiej Służby  Zdrowia.

Pakiet dla młodych medyków - jakie zmiany wchodzą w jego skład?

Jak podkreślał Adam Niedzielski, najważniejszym priorytetem jest inwestycja w kadry opieki medycznej. Podczas trwania pandemii mogliśmy przekonać się o tym, że najważniejszym zasobem, którego wciąż brakuje, są ludzie. Wobec tego faktu został przygotowany specjalny program, w którego skład wchodzi szereg działań zachęcających do wybierania i studiowania medycyny.

Pakiet złożony jest z siedmiu elementów, zaś jego kształt jest wynikiem wielokrotnych spotkań ze środowiskiem studentów i rezydentów.

Kredyty studenckie

Kredyt dla studentów to doskonała inicjatywa, która znacząco ułatwia studiowanie. Preferencyjny system obowiązuje już od roku akademickiego 2021/2022. Dzięki niemu student ma szansę na częściowe lub całkowite pokrycie czesnego. Kredyty studenckie cechują się również niskim oprocentowaniem z możliwością ich umorzenia dla studentów na kierunkach medycznych.

Praca dla lekarzy

Kolejnym elementem proponowanych zmian jest partycypacja, czyli włączeni studentów do zespołów powołanych przez ministerstwo zdrowia. Dzięki temu możliwe jest wspólne wypracowanie rozwiązań, dotyczących upraktyczniania studiów oraz poprawa warunków pracy.

 

Zmiana standardów kształcenia

Założenie to wiąże się z możliwością poznania pracy od strony praktycznej, przez co możliwe jest wzmocnienie kompetencji studenta. Studia medyczne mają zostać upraktycznione już od IV roku  studiów lekarskich oraz III roku studiów lekarsko-dentystycznych.

Praca dla studenta

To założenie ma na celu umożliwienie studentom kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych pracy w lokalnych placówkach medycznych, a także czynnego udziału w czynnościach techniczno-administracyjnych placówek medycznych.

Młody lekarz – dydaktyk

Program zakłada także wprowadzenie systemu zachęt dla absolwentów kierunków medycznych, aby zostali na uczelniach oraz poprawę warunków zatrudnienia dla nauczycieli akademickich.

Zamiany w kształceniu podyplomowym

Według założeń wprowadzanego programu, centralny nabór na szkolenia specjalizacyjne od jesieni 2022 zostanie dostosowany do liczby rezydentur i liczby absolwentów. Zakłada on również możliwość zwolnienia z ustnego egzaminu PES w przypadku zdania egzaminu pisemnego na określoną ocenę.

Przedstawiony przez Rząd pakiet rozwiązań dla młodych medyków ma zachęcić i przekonać ich do studiowania i medycyny oraz co najważniejsze – podczas studiowania ułatwić im tę ścieżkę. Głównym deficytem są bowiem ludzie, o których należy zadbać już na etapie wyboru ścieżki życiowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium