Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

0

0,00 zł

Blog kategorie

Badanie krwi - jak się do niego przygotować?

Badanie krwi - jak się do niego przygotować?

Morfologia krwi wykonywana jest profilaktycznie raz w roku lub w przypadku niepokojących objawów, takich jak szybka utrata wagi, problemy z krzepnięciem krwi, łamliwość kość czy wzmożone wypadanie włosów. Istotne jest przygotowanie do badania krwi – ma ono ogromne znaczenie dla wiarygodności wyników. Warto więc stosować się do ogólnych zasad i w odpowiedni sposób postępować na kilka godzin przed wykonaniem badania.  

Badanie krwi - jak się przygotować?

Test laboratoryjny (laboratorium) to procedura, w której pracownik służby zdrowia pobiera próbkę krwi, moczu, innych płynów ustrojowych lub tkanki ciała w celu uzyskania informacji o stanie zdrowia. Testy laboratoryjne są często używane do diagnozowania lub badania przesiewowego pod kątem określonej choroby lub stanu. Badania przesiewowe pomagają diagnozować choroby przed wystąpieniem objawów. Inne testy służą do monitorowania choroby lub sprawdzenia, czy leczenie jest skuteczne. Testy laboratoryjne mogą być również wykonane w celu uzyskania bardziej ogólnych informacji o twoich narządach i układach ludzkiego ciała.  Istotne jest jednak przygotowanie do badania krwi. Niezbędny będzie również profesjonalny medyczny sprzęt diagnostyczny. W naszej ofercie znajdziesz również sprzęt dla lekarzy i gabinetu lekarskiego. Nasza hurtownia medyczna to prawdziwy skarbiec wysokiej jakości sprzętów i akcesoriów medycznych. 

Do każdego rodzaju testu laboratoryjnego należy się do niego przygotować poprzez: 

Postępowanie zgodnie ze wszystkimi instrukcjami udzielonymi przez lekarza 

Poinformuj swojego dostawcę lub pracownika laboratorium, jeśli nie postępowałeś dokładnie według tych instrukcji. Ważne jest, aby być szczerym. Nawet niewielka zmiana w instrukcji może mieć duży wpływ na Twoje wyniki. Na przykład niektóre leki podnoszą lub obniżają poziom cukru we krwi. Zbliżanie ich zbyt blisko do badania poziomu cukru we krwi może wpłynąć na wyniki. 

Informowanie dostawcy o wszelkich lekach, witaminach lub suplementach, które przyjmujesz 

Podjęcie tych kroków może pomóc w zapewnieniu dokładnych i wiarygodnych wyników. 

Jednym z najczęstszych przygotowań do testów laboratoryjnych jest post. Post oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić niczego poza wodą przez kilka godzin lub całą noc przed badaniem. Dzieje się tak, ponieważ składniki odżywcze i składniki żywności są wchłaniane do krwiobiegu. Może to wpłynąć na niektóre wyniki badań krwi. Długość postu może być różna. Więc jeśli potrzebujesz pościć, zapytaj swojego lekarza, jak długo przed badaniem powinieneś wstrzymać się od spożywania pokarmów.  

Czy muszę być na czczo? 

Pokarmy, które trafiają do naszego organizmu w znaczącym stopniu decydują o wynikach morfologii krwi. Znaczenie mają również ich wielkość i jakość. Nie zaleca się więc spożywania ciężkostrawnych pokarmów na kilka godzin przed badaniem.  

Przygotowując się do badania krwi, należy zwrócić uwagę na to, by być na czczo. Właśnie dlatego morfologia najczęściej wykonywana jest rano, jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Co ważne, przy niektórych badaniach warto także zwrócić uwagę na ograniczanie słodkich i tłustych potraw oraz picia alkoholu. Ma to zastosowanie w przypadku badań glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów. Podczas przygotowania do badania krwi warto zwrócić uwagę na to, by ostatni posiłek zjeść około 8 godzin wcześniej.

Czy można pić wodę przed badaniem krwi?

Picie wody przed badaniem jest wręcz zalecane, szczególnie u osób, u których z powodu braku spożycia pokarmów może wystąpić zasłabnięcie. 

Co, jeśli przyjmuję leki? 

Temat leków i wykonywania morfologii krwi jest niezwykle złożony. Opisano około 50 tysięcy interakcji leków z parametrami, które są oznaczane podczas wyników badań krwi. Co istotne, w wielu przypadkach nie jest możliwe zaprzestanie przyjmowania leków. Warto jednak poinformować lekarza, jakie leki przyjmujemy i w jakiej częstotliwości. Na tej podstawie, lekarz oceni, jakie działania należy podjąć.  

 

Morfologia krwi a cykl miesiączkowy 

Podczas okresu u kobiety następują zmiany poziomu hormonów. Dotyczy to głównie hormonów płciowych FSH oraz LH. W zależności od powodu, dla którego wykonywane są badania, należy to zrobić w konkretnym przedziale czasowym. W celu ustalenia najbardziej optymalnego terminu, należy skonsultować się z lekarzem.  

Najczęściej popełniane błędy w przygotowaniu do badania krwi  

Mimo zaleceń lekarzy, pacjenci popełniają szereg błędów i w sposób nieprawidłowy przygotowują się do badań krwi. Zauważyć można szereg podstawowych błędów, decydujących o niewiarygodnych wynikach. W tym przypadku ryzykiem jest postawienie niewłaściwej diagnozy lub także konieczność powtarzania badań.  

Jednym z najczęściej popełnianym błędem jest pomijanie zalecenia, by badania odbywały się na czczo. Pacjenci rezygnując ze śniadania, rano piją kawę lub herbatę lub poprzedniego dnia jedzą obfitą kolację, wiedząc, że powinni wybrać lżejszy posiłek. Ogromne znaczenie ma także wysiłek fizyczny. Przeciążenie organizmu może sprawić, że badania będą niewłaściwe. Dotyczy to głównie osób, które na kilka dni przed badaniem zmieniły diametralnie swój styl życia.  

Co wpływa na wynik badań krwi? Znaczenie ma także poziom nawodnienia organizmu, o czym często zapominamy, także na co dzień. Właśnie dlatego na badanie przychodzimy odwodnieni. Istotne jest, by przed zgłoszeniem się do laboratorium czy przychodni wypić chociaż szklankę wody.  

Wpływ alkoholu na badanie krwi 

Wyniki badań mogą zafałszować nie tylko jedzone wcześniej pokarmy, ale również napoje, także wysokoprocentowe. Właśnie dlatego lekarze zalecają, by wstrzymać się od spożycia alkoholu na dwa czy nawet trzy dni przed badaniem. 

Warto mieć świadomość, że alkohol silnie stymuluje wzrost aktywności enzymu GGTP w ciągu 38 godzin po spożyciu. Jego podwyższone stężenie jest bowiem objawem kamicy pęcherzyka żółciowego. Alkohol powoduje również przejściowy wzrost objętości erytrocytów MCV, które mogą wskazywać na niedokrwistość czy choroby wątroby.  

Sprawdź także inne porady, które znajdują sie w sekcji blog medyczy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium