Blog kategorie

Wszawica - jak wygląda, jak leczyć?

Wszawica - jak wygląda, jak leczyć?

Wszawica to jedna z najczęściej występujących chorób pasożytniczych. Wywołuję ją obecność małych stawonogów, czyli wszy. Wiele osób uważa, że obecność wszy wynika z brudu i braku higieny. Choroba ta jednak może wystąpić niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o higienę. Jak rozpoznać objawy wszawicy? Kogo może dotknąć schorzenie? Jak sobie z nim radzić? Na czym polega leczenie wszawicy? Na te i wiele innych pytań, związanych z tą przykrą dolegliwością odpowiadamy w naszym poradnikowym artykule.  

Objawy wszawicy  

Myśl o maleńkich pasożytach na głowie Twojego dziecka doprowadza Cię do paniki? Może to wynikać z niewiedzy. Czy stresowałbyś się mniej, wiedząc, że pasożyty te nie przenoszą chorób, a jedynym poważnym problemem jest nieprzyjemne swędzenie?  

Wszawica u dzieci – czy jest niebezpieczna?  

Wszy najczęściej występują u dzieci w wieku od 3 do 11 lat. Jak podkreślają specjaliści, wszy częściej spotkamy u dziewczynek niż u chłopców. Wszy głowowe pojawiać się mogą we wszystkich rodzajach włosów, niezależnie od tego, czy są to włosy kręcone, proste, farbowane czy też naturalne.  

Wszy u dorosłych - dlaczego się pojawiają?  

Zanim przystąpisz do leczenia, warto najpierw stwierdzić, jak dziecko nabyło wszy. Wszy głowowe nie skaczą, nie spotkamy ich na zwierzętach domowych i nie są w żaden sposób związane z higieną osobistą. Najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się wszy głowowych jest kontakt od głowy do głowy. Co to właściwie oznacza? Jeśli u Twojego dziecka zauważyłeś występowanie wszy, to znaczy, że musiało ono dotknąć głowy kogoś, u kogo występują wszy. Do takiego kontaktu może dojść w szkole, podczas uprawiania sportu czy imprez integracyjnych, a także w czasie zabawy.  

Mało prawdopodobnym sposobem zarażenia się wszami głowowymi jest dzielenie się osobistymi przedmiotami, które znajdują się na głowie - kapelusze, szczotki do włosów, grzebienie oraz inne akcesoria do włosów. Co ważne, wszy głowowe muszą żywić się z krwi co 12 do 24 godzin. Co za tym idzie – nie mogą przetrwać z dala od ludzkiego ciała dłużej niż jeden dzień.  

Jak zwalczyć wszy?  

Twoje dziecko wróciło do domu z potwierdzonym przypadkiem wszy głowowych? Podejmij więc kroki, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wszy na pozostałych członków rodziny. Jeśli wiesz, że Twój maluch ma wszy – unikaj przytulania i bezpośredniego kontaktu. Ważne jest także, aby sprawdzić, czy u innych osób nie pojawiły się wszy.  

Zdarza się tak, że jeszcze zanim dowiesz się, że Twoje dziecko ma wszy na głowie, miało ono już kontakt z pozostałą częścią rodziny. Ważne jest wówczas, aby zareagować wcześnie i nie dopuścić, by pozostałe osoby zostały zarażone.  

Istotne jest, aby pranie kapeluszy, czapek, poszewek na poduszki oraz innych przedmiotów, które mają kontakt z głową odbywało się w gorącej wodzie, co może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wszy głowowych.  

Jak skutecznie pozbyć się wszy? 

Aby Twoje działanie było skuteczne, musisz zrozumieć wroga i zasięgnąć informacji o nim. Wszy głowowe występować mogą w jednej z kilku form. Po pierwsze znajdziemy je w postaci jajeczek. Są one mocno przytwierdzone do podstawy włosa. Mogą one przypominać łupież. Przez szkło powiększające można jednak zobaczyć, że gnidy mają owalny kształt.  

Z jajeczek powstają nimfy, których kolor jest szarobiały i przechodzi przez trzy stadia zanim stanie się dorosły. Dorosłe wszy głowowe mają kolor brązowy i charakterystyczne dla nich jest szybkie poruszanie się wzdłuż włosów lub po skórze głowy. Wszystkie trzy pokolenia wszy głowowych muszą być martwe, jeśli chcemy pozbyć się wszy na dobre.  

Wszawica - leczenie 

Wszy głowowe, aby przetrwać potrzebują ludzkiego żywiciela, aby przeżyć. Jeśli włosy znikną, wszy nie będą miały miejsca bytowania. Obcięcie włosów może wydawać się ekstremalnym rozwiązaniem, jednak jest to skuteczny sposób.  

Leki na wszy 

Pierwszą linią obrony przed wszami są zazwyczaj środki, dostępne bez recepty. Preparaty na wszy znajdziesz praktycznie w każdej aptece. Występują głównie w formie szamponu. Główną różnicą między poszczególnymi produktami jest aktywny składnik i dopasowanie go do tego, na jakie typy wszy działa.  

Niektóre ze środków dostępnych bez recepty wykorzystują w swoim składzie pyretryny jako składnik aktywny. Pyretryny występują naturalnie w kwiatach, takich jak chryzantemy. Jeśli więc Twoje dziecko jest uczulone na kwiaty, może być również uczulone na preparaty, w których znajdują się pyretryny. 

Domowe sposoby na wszy i gnidy 

Uzupełnieniem aptecznych preparatów mogą być domowe sposoby na wszy i gnidy. Warto jednak pamiętać o tym, że o ich skuteczności decyduje regularność. Jedną ze sprawdzonych, domowych metod jest mieszanka majonezu i octu w proporcji 2:1. Do powstałej masy należy dodać kilka kropel oleju z drzewa herbacianego, który stanowi idealny środek owadobójczy i skutecznie pomaga pozbyć się wszy u dziecka. Pastę należy dokładnie rozprowadzić na włosach i skórze głowy, a o kilku godzinach spłukać ciepłą wodą. Czynność należy powtórzyć każdego dnia, przez tydzień.  

Elektryczne grzebienie na wszy 

Jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie z problemem jest elektryczny grzebień na wszy.  To skuteczna metoda, stosowana najchętniej. Staranne przeczesanie włosów grzebieniem elektrycznym skutkuje natychmiastowym pozbyciem się niechcianych szkodników.  

Innym domowym sposobem radzenia sobie z wszami głowowymi są olejki i grzebienie. Nie musi to być grzebień elektryczny. Wystarczy, że będzie gęsty i metalowy. Podczas zwalczania wszy możesz wykorzystać właściwości olejów eterycznych, takich jak: jaśminowy, lawendowy czy eukaliptusowy. Kilka kropli olejku możesz zmieszać z oliwą z oliwek i wetrzeć w skórę głowy. Mieszankę należy pozostawić na skórze głowy przez 30 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą i bardzo dokładnie, miejsce po miejscu rozdzielać kolejne pasma, przeczesując je dokładnie. Po zabiegu należy dokładnie umyć grzebień w wodzie z mydłem, aby nie dopuścić do ponownego zakażenia.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium