Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

0

0,00 zł

Blog kategorie

W jaki sposób rozpoznaje się skoliozę? Skoliometr - jaki wybrać?

W jaki sposób rozpoznaje się skoliozę? Jaki skoliometr wybrać?

Skoliozą określamy zniekształcenie kręgosłupa wynoszące ponad dziesięć stopni, ta choroba ortopedyczna najczęściej występuje w okresie dojrzewania płciowego. U osób, które zostały dotknięte tą chorobą pojawiają się skrzywienia kręgosłupa w płaszczyźnie bocznej. Zaniedbania prowadzą do złej postawy oraz w skrajnych przypadkach do bólu. W łagodnym przebiegu, skuteczna okazuje się terapia u fizjoterapeuty lub specjalny gorset. W przypadku większych zmian może być konieczna operacja.

Skolioza rozpatrywana jest jako trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Obejmuje ono:

boczne skrzywienie kręgosłupa (skrzywienie w płaszczyźnie czołowej)

lordo- lub kifo- skolioza (skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej)

rotacja i torsja kręgów (skrzywienie w płaszczyźnie poprzecznej)

Ze względu na odwracalność (korekcję) skrzywienia mamy również podział Wejsfloga:

I stopień – wyrównujące się czynnie (za pomocą napięcia mięśni) całkowicie lub częściowo

II stopień – wyrównujące się biernie (poprzez ułożenie na boku lub zwis) całkowicie lub częściowo

III stopień – nie wyrównujące się czynnie ani biernie

IV stopień – nie wyrównuje się czynnie ani biernie, a na radiogramie widoczne są zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej

 

Jedną z najłatwiejszych metod badania skoliozy jest test Lean Forward. Na czym polega test? Wykonywany jest najczęściej przy pomocy sprzętu jakim jest skoliometr.  Pacjent pochyla się do przodu w talii, aż plecy znajdą się w płaszczyźnie poziomej, ze złożonymi stopami, zwisającymi rękoma i wyprostowanymi kolanami. Dłonie są trzymane razem. Lekarz patrzy od tyłu, wzdłuż poziomej płaszczyzny kręgów kolumnowych. Egzaminator poszukuje oznak skoliozy, takich jak asymetria kręgosłupa, nierówne barki, asymetria łopatki, nierówne biodra, głowa niezrównana z miednicą lub garb żebrowy. Zwiększona lub zmniejszona lordoza / kifoza może również być oznaką skoliozy.  Zniekształcenie rotacyjne lub garb żebra można zmierzyć skoliometrem.

Dzięki testowi pochylenia lekarz może wykryć i zmierzyć skrzywienie kręgosłupa przy pomocy skoliometru.

Skoliometr

Na naszym rynku najczęściej są stosowane skoliometry typu Bunella. Skoliometr opracowany przez Williama P. Bunnella w 1984 r. To skoliometr, który rejestruje asymetryczny kontur tułowia u pacjentów ze skoliozą poprzez pomiar kąta nachylenia do poziomu. W porównaniu z konwencjonalnymi inklinometrami charakteryzuje się wgłębieniem pośrodku, który pozostawia miejsce na widoczne wyrostki kolczaste, dzięki czemu można go umieścić płasko na plecach pacjenta. Jest lekki i łatwy w użyciu do badań przesiewowych skoliozy w szkołach. Wzrost asymetrii tułowia lub rotacji kręgów jest pewną oznaką postępu skoliozy.

Szukasz skoliometr do codziennej pracy, sprawdź na naszej stronie kategorię, w której znajdziesz idealny skoliometr.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium