Blog kategorie

Pulsoksymetr - działanie, obsługa i zastosowanie

Pulsoksymetr - działanie, obsługa i zastosowanie

Pulsoksymetria jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które mierzy poziom nasycenia tlenem, czyli poziom tlenu we krwi. Może ono szybko wykryć nawet niewielkie zmiany w efektywności przenoszenia tlenu do kończyn najbardziej oddalonych od serca, w tym nóg i rąk. Jaki pulsoksymetr wybrać? Które z urządzeń można z powodzeniem wykorzystywać samodzielnie w domu? 

Pulsoksymetr jest małym, przypominającym klips urządzeniem, które przyczepia się do części ciała, takiej jak palce u nóg lub płatek ucha. Najczęściej zakłada się go na palec i często używa się go w warunkach profesjonalnej opieki medycznej, takich jak izby przyjęć czy szpitale. Niektórzy lekarze, np. pulmonolodzy, mogą używać go w gabinecie. Pulsoksymetry stosuje się także, gdy u pacjenta występują zaburzenia oddychania, a także w przypadku wysycenia krwi tlenem. 

Pulsoksymetr – zastosowanie 

Celem pulsoksymetrii jest sprawdzenie, jak dobrze serce pompuje tlen przez organizm. 

Może być stosowany do monitorowania stanu zdrowia osób z każdym rodzajem schorzenia, które może mieć wpływ na poziom tlenu we krwi, zwłaszcza podczas pobytu w szpitalu. Do schorzeń tych należą: 

  • przewlekła choroba płuc  
  • astma 
  • zapalenie płuc 
  • rak płuc 
  • anemia 
  • zawał serca lub niewydolność serca 
  • wrodzone wady serca. 

Istnieje wiele różnych powszechnych zastosowań pulsoksymetrii, w tym: 

  • ocena, jak dobrze działa nowy lek na płuca, 
  • ocena, czy chory potrzebuje pomocy w oddychaniu, 
  • ocena, na ile pomocny jest respirator, 
  • do monitorowania poziomu tlenu podczas lub po zabiegach chirurgicznych, 
  • aby określić, jak skuteczna jest dodatkowa terapia tlenowa, zwłaszcza gdy leczenie jest nowe, 
  • aby ocenić zdolność osoby do tolerowania zwiększonej aktywności fizycznej, 
  • aby ocenić, czy ktoś chwilowo przestaje oddychać podczas snu - jak w przypadku bezdechu sennego - podczas badania snu. 

Pulsoksymetria – zasada działania 

Podczas odczytu pulsoksymetrii na palcu, płatku ucha lub palcu u nogi umieszcza się małe urządzenie przypominające zacisk. Małe wiązki światła przechodzą przez krew w palcu, mierząc ilość tlenu. Dokonuje się tego poprzez pomiar zmian absorpcji światła w natlenionej lub odtlenionej krwi. Jest to proces bezbolesny. Dzięki temu pulsoksymetr będzie w stanie określić poziom nasycenia tlenem wraz z rytmem serca. Podczas badania możliwe jest wykrycie różnego rodzaju chorób, związanych z niewydolnością oddechową. Ryzyko niedotlenienia organizmu jest prawdopodobne w niektórych schorzeniach, dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.  

Rosnącą popularnością cieszą się pulsoksymetry przenośne, których użycie jest niezwykle łatwe, a pomiar bardzo dokładny. Służą do pomiaru saturacji u osoby chorej. Czujnik pulsoksymetru sprawia, że pomiar jest także bardzo komfortowy i całkowicie bezbolesny.  

Jeśli chcesz mieć sprzęt tego rodzaju w swoim domu i kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, postaw na w pełni profesjonalny sprzęt - pulsoksymetr beurer po 45 lub pulsoksymetr beurer po 40 z pewnością zaspokoją Twoje oczekiwania. Pulsoksymetry przenośne to niezwykle komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Znajdą zastosowanie u wszystkich pacjentów. Będą na bieżąco kontrolować prawidłowy poziom saturacji oraz pomogą zapobiegać przed chorobami układu oddechowego.  

Pulsoksymetr  - rodzaje 

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje pulsoksymetrów - urządzenia stacjonarne i napalcowe. Pulsoksymetry napalcowe posiadają czujnik, który zakłada się na palec osoby badanej. Jest on przeznaczony do używania poza terenem szpitala, dlatego przeszkolona osoba może dokonać pomiaru w dowolnej chwili, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. 

Kolejnym rodzajem urządzeń jest pulsoksymetr stacjonarny, który stosuje się przede wszystkim w szpitalach i domach opieki, ale i w różnego rodzaju placówkach medycznych. Znajdziemy tu nico więcej funkcji, które umożliwiają dokonywanie także pomiarów ciśnienia, oddechu i sprawdzenie położenia rurki wewnątrz tętniczej. 

Warto wiedzieć, że pulsoksymetr napalcowy nakłada się jedynie na palec, zaś pulsoksymetr stacjonarny nakłada się także na płatek ucha. Na rynku znajdziemy również pulsoksymetry dla niemowląt. Urządzenia te zostały tak skonstruowane, aby łatwo je było zakładać na stopę lub nadgarstek u dziecka.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium