Blog kategorie

Leczenie nadpotliwości. Co to jest jonoforeza?

Leczenie nadpotliwości. Co to jest jonoforeza?

Podczas jonoforezy urządzenie medyczne wykorzystuje łagodne prądy elektryczne do dostarczania leków przez błony biologiczne, często gdy chora część ciała jest zanurzona w wodzie.

Jonoforeza jest najczęściej stosowana w leczeniu nadpotliwości - stanu, który powoduje uporczywe i nadmierne pocenie się: rąk, stóp, pach.

Prądy są przekazywane poprzez przewodzenie do rąk, stóp lub pod pachami, aby tymczasowo zablokować gruczoły potowe. Niektórzy odczuwają lekkie mrowienie podczas zabiegu, ale prąd elektryczny nie jest wystarczająco silny, aby porazić. Urządzenie podczas zabiegu działa na baterii.

Nadpotliwość może wystąpić w pewnych sytuacjach, na przykład podczas ciepłej pogody lub aktywności fizycznej lub w ogóle bez żadnego wyzwalacza. Może to być również spowodowane schorzeniami takimi jak nadczynność tarczycy lub menopauza.

Oprócz leczenia nadpotliwości, jonoforeza może być również stosowana w leczeniu kontuzji sportowych poprzez dostarczanie leków przeciwzapalnych bezpośrednio do skóry.

 

Dlaczego wykonuje się jonoforezę?

Wszyscy się pocą, ale niektórzy ludzie pocą się bardziej niż inni. Ludzie, którzy często doświadczają nadmiernego lub ciągłego pocenia się bez wyraźnego powodu, mogą cierpieć na stan zwany zespołem nadmiernej potliwości.

Jonoforeza jest jednym z rodzajów leczenia, które można zastosować w celu złagodzenia objawów tego stanu. Osoby z nadpotliwością mogą przechodzić kilka sesji jonoforezy tygodniowo, każda trwająca około 20-40 minut.

Chociaż jonoforeza jest najczęściej stosowana w leczeniu silnego pocenia się, może być również stosowana w leczeniu różnych urazów sportowych.

Dodanie leków przeciwzapalnych do wody podczas jonoforezy może złagodzić ból pięt i inne urazy tkanek miękkich.

Prąd elektryczny ułatwia skórze wchłanianie leków. Jonoforeza może być szczególnie skuteczna w zmniejszaniu obrzęku wokół stawów i łagodzeniu bólu.

 

Jak przygotować się do jonoforezy?

Jonoforeza nie wymaga specjalnego oraz wyjątkowego przygotowania. Pamiętaj jednak, aby poinformować lekarza, jeśli:

  • Jesteś w ciąży
  • Masz epilepsję
  • Choroby serca
  • Posiadasz rozrusznik serca lub inne metalowe implanty, takie jak protezy sztucznych stawów

Możesz nie być w stanie poddać się jonoforezie, jeśli masz którykolwiek z powyższych schorzeń lub urządzeń. W takim przypadku lekarz zaleci inne opcje.

Jeśli możesz poddać się jonoforezie, dobrze jest nałożyć niewielką ilość wazeliny na wszelkie skaleczenia lub zadrapania na skórze przed rozpoczęciem sesji - jeśli takie posiadasz. To ochroni otwarte rany przed podrażnieniem podczas leczenia.

Jeśli wykonujesz zabieg jonoforezy w domu, warto wcześniej dodać do wody łyżeczkę sody oczyszczonej. To wyreguluje poziom pH wody i pomoże zapewnić skuteczność leczenia.

 

Co się dzieje podczas jonoforezy?

W przypadku stosowania w leczeniu nadpotliwości, jonoforeza jest często wykonywana w gabinecie lekarskim. Możesz jednak wykonać zabiegi w domu, jeśli kupisz urządzenie – jest to ekonomiczne rozwiązanie. Urządzenie posłuży na lata. Sam zabieg jest bardzo prosty. Ułóż np. ręce w wanienkach do jonoforezy, włącz urządzenie i poddaj się terapii.

 

 

Jonoforeza na nadpotliwość

Większość sesji jonoforezy w przypadku nadmiernej potliwości trwa od 25 do 45 minut. Jednak prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej niż jednej sesji, aby zauważyć pierwsze efekty.

Niektóre osoby z nadpotliwością wymagają regularnych zabiegów. Twój lekarz zaplanuje serię sesji w oparciu o twoje objawy. Mogą zalecić zakup przenośnego urządzenia do użytku w domu np. SwiSto 3 KaWe urządzenie do jonoforezy - zestaw do leczenia nadpotliwości.

 

 

Jonoforeza przy kontuzji sportowej

W przypadku leczenia kontuzji sportowych jonoforeza jest zawsze wykonywana w gabinecie lekarskim. Twój lekarz doda lek przeciwzapalny do miski z wodą, a ranny obszar umieścisz w wodzie.

Następnie lekarz zastosuje łagodny prąd elektryczny do wody z lekiem. Poczujesz mrowienie od prądu elektrycznego, ale nie powinno to być bolesne. Większość sesji jonoforezy kontuzji sportowych trwa od 10 do 15 minut. Twój lekarz może zlecić kilka sesji tygodniowo, aż uraz zacznie się goić.

Jonoforeza to bezpieczny i bezbolesny zabieg. Niektórzy ludzie mogą odczuwać skutki uboczne jonoforezy, ale efekty zwykle nie są poważne.

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest suchość skóry. Na skórze może również wystąpić podrażnienie.

Jednak te skutki uboczne można zwykle leczyć, nakładając krem nawilżający na skórę po każdej sesji. Najważniejsze jest to, że terapia nie wymaga farmaceutyków lub innych preparatów chemicznych i jest skuteczna.

 

Jak skuteczna jest jonoforeza?

Jonoforeza jest ogólnie skuteczna w leczeniu nadpotliwości w 98%. Ludzie często poddają się zabiegom trwającym od 20 do 40 minut kilka razy w tygodniu, aż pocenie zmniejszy się do pożądanego poziomu.

Po tym momencie zabiegi są zaplanowane rzadziej, zwykle raz na 2 tygodnie.

Zabiegi jonoforezy muszą być wykonywane regularnie i przed wzrostem pocenia się, aby utrzymać pożądany efekt. Trwające zabiegi jonoforezy w przypadku kontuzji sportowych są potrzebne tylko do czasu, gdy kontuzja zacznie się goić. Większość osób z urazami sportowymi przechodzi kilka 5 do 10-minutowych sesji terapeutycznych w ciągu tygodnia lub dwóch, aby przyspieszyć gojenie.

 

Podsumowanie

  • Kluczem do utrzymania wyników z jonoforezą jest utrzymanie odpowiedniego harmonogramu leczenia. Jonoforeza jest skutecznym sposobem leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach w prawie wszystkich przypadkach, chociaż należy pamiętać, że powodzenie leczenia zależy od kilku czynników, które wymieniliśmy poniżej:
  • Częstotliwość zabiegów zależy od nasilenia nadpotliwości, zarówno w fazie początkowej, jak i podtrzymującej.
  • Zabieg należy wykonać wodą z kranu, ponieważ użycie wody z kranu zapewnia równomierne leczenie na docelowych obszarach. Minerały w wodzie z kranu przewodzą prąd.
  • Powodzenie leczenia częściowo zależy od zastosowanej siły prądu, a zapewnienie odpowiedniego poziomu prądu na docelowym obszarze w większości przypadków zmniejszy pocenie się. Wyższe natężenia prądu są bardziej skuteczne i powinny być stosowane w przypadku silnej potliwości. Urządzenie SwiSto 3 KaWe na rynku ma możliwość regulacji natężenia prądu.
  • Siłę zabiegu należy zmieniać zgodnie z wrażliwością skóry. Zalecamy używanie najwyższego poziomu prądu, z którym czujesz się komfortowo i zwiększanie go, gdy przyzwyczaisz się do tego doznania.
  • Dłonie i stopy mogą tolerować wyższy prąd niż pod pachami, dlatego SwiSto 3 KaWe ma możliwość regulacji.
  • Po początkowej fazie leczenia wyniki muszą być utrzymane poprzez przestrzeganie harmonogramu leczenia.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium