Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

0

0,00 zł

Blog kategorie

Koncentrator tlenu - czym kierować się przy wyborze?

Koncentrator tlenu - czym kierować się przy wyborze?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które coraz częściej wykorzystuje się w warunkach domowych. Koncentratory tlenu doskonale nadają się dla osób, które cierpią na choroby układu krążenia, mające obniżone wysycenie krwi tlenem. Koncentrator tlenu to urządzenie, które może być również przez osoby zdrowe, uprawiające sport, przemęczone czy zmagające się z problemami ze snem, koncentracją czy alergią.  

Koncentrator tlenu – czym jest? 

Koncentrator tlenu służy do podawania pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, a kolejno, absorbując azot, sprawia, że do organizmu trafia tlen w stężeniu przekraczającym 90%.  

Urządzenie posiada również dodatkową funkcję filtrowania, oczyszczania i nawilżania podawanego gazu. Urządzenie ma możliwość nieprzerwanej pracy przez 24 godziny, dostarczając określoną ilość tlenu w czasie każdej minuty.

Koncentrator tlenu – zasada działania 

Jak działa koncentrator tlenu? W początkowej fazie urządzenie pobiera powietrze bezpośrednio z otoczenia. Kolejno, powietrze ulega skoncentrowaniu i nasyceniu, dzięki czemu po aplikacji, do pacjenta dociera powietrze o ponad 90-procentowej zawartości tlenu. Każdy z generatorów tlenu wyposażony jest w dwa cylindry, a każdy z nich zawiera powietrze wypełnione zeolitem, czyli substancją, która ma możliwość absorbowania azotu.

Urządzenie ma możliwość pozyskiwania tlenu z powietrza dzięki wykorzystaniu wbudowanej sprężarki. Koncentrator tlenu zwiększa stężenie tlenu w podawanej pacjentowi mieszanine oddechowej. Kolejno, urządzenie oczyszcza mieszankę przy pomocy filtrów i jednocześnie nawilża ją.  

Koncentratory tlenu uznawane są za bezpieczną alternatywę dla butli tlenowych. Ich największą zaletą jest to, że podczas ich użycia nie występuje ryzyko wybuchu, a podczas ewentualnego wystąpienia pożaru - nie rozniecają one ognia. Koncentratory tlenu nie wymagają również wymiany tlenu w butli. Urządzenia te są również niezwykle łatwe w obsłudze - idealnie nadają się więc do użytku domowego.  

Koncentratory tlenu – kiedy używać?  

Koncentratory tlenu mogą być stosowane zarówno przez osoby, zmagające się z problemami funkcji oddechowych czy chorobami układu krążenia, jak również tymi, które czynnie uprawiają sport oraz zmagają się z przemęczeniem, problemami z koncentracją czy pragną zregenerować organizm. Urządzenia mogą również okazać się niezwykle pomocne w przypadku jakichkolwiek alergii.  

Aparat tlenowy domowy   

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że inwestycja we własne zdrowie to najlepsze, na co możemy się zdecydować. Zakup koncentratora tlenu to więc doskonały prezent dla samego siebie. Nawet w przypadku, gdy nie mamy żadnych problemów z oddychaniem, koncentrator tlenu to świetny wybór. Urządzenie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i poprawi komfort codziennego funkcjonowania. 

Warto mieć na uwadze, że sposób wykorzystania koncentratora tlenu powinien być ustalany z lekarzem. To właśnie on powinien dostosować właściwe stężenie tlenu, jego przepływ oraz czas trwania tlenoterapii. Domowy koncentrator tlenu to świetny wybór, pamiętajmy jednak o jego właściwym użyciu.  

Każde z urządzeń, dostępnych na rynku zostało wyposażone w specjalne akcesoria, których celem jest ułatwienie podawania tlenu pacjentowi. Są to m.in. wąsy tlenowe, maski oraz “mikrofony”, podające tlen w okolicy ust i nosa. Maski, które znajdują się na wyposażeniu urządzeń, umożliwiają stosowanie funkcji nebulizacji. Maski tlenowe doskonale sprawdzą się szczególnie u pacjentów, którzy mają problem ze swobodnym oddychaniem przez nos oraz u małych dzieci. Wąsy tlenowe umożliwiają bardziej swobodne stosowanie tlenoterapii – podczas podawania tlenu możesz rozmawiać, przyjmować posiłki czy płyny.  

Przenośny koncentrator tlenu – jak wybrać właściwy? 

Stoisz przed wyborem koncentratora tlenu? Zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. To, ja wybrać aparat, zależy głównie od stanu zdrowia użytkownika. Urządzenia powinny być kupowane jedynie w sklepach, takich ja Medwil.pl, które specjalizują się w dystrybucji sklepu medycznego. 

Koncentratory tlenu - podział 

Koncentratory tlenu możemy podzielić na; 

  • Urządzenia przenośne - wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie wymagane jest podawanie tlenu poza domem, 
  • Urządzenia stacjonarne – nadaje się do stosowania w domu oraz na terenie placówek ochrony zdrowia.  

Każde z urządzeń posiada swoje wady i zalety. Koncentratory przenośne charakteryzują się wysoką wydajnością i skutecznością terapii. Urządzenia mobilne mogą okazać się przydatne w wielu przypadkach, jednak urządzenia te należy traktować jako rozwiązanie dodatkowe.  

Koncentrator tlenu przenośny jest lżejszy niż urządzenie stacjonarne. Urządzenia stacjonarne są jednak bardziej wydajne, a czystość tlenu w tych urządzeniach sięga nawet 96 %. Taki wynik nie jest zazwyczaj możliwy w przypadku urządzeń przenośnych.  

Przenośne urządzenia umożliwiają zaś uczestniczenie w życiu społecznym, jednak pamiętajmy, że nie należy ich traktować jako urządzeń wielozadaniowych. Koncentratory stacjonarne posiadają jednak dużo lepsze parametry techniczne i to właśnie dzięki nim 

Aparat tlenowy – na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Nie ma możliwości wskazania jednego, uniwersalnego koncentratora tlenu, który sprawdzi się identycznie w różnych przypadkach. Podpowiadamy jednak, na co warto zwracać szczególną uwagę, podczas wyboru urządzenia. Najważniejsze parametry techniczne, z punktu widzenia użytkownika to: 

  • Stopień koncentracji tlenu – im wyższy stopień, tym bardziej wydajne urządzenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt koncentrujący na poziomie 90-95%; 
  • Natężenie hałasu - to niezwykle ważna cecha. Najlepiej zdecydować się na sprzęt, który pracuje cicho; 
  • Zużycie prądu - na rynku znaleźć można modele energooszczędne, które w o wiele mniejszym stopniu wpłyną na wysokość rachunków; 
  • Pojemność baterii - tę informację powinny wziąć pod uwagę osoby, które zastanawiają się, na jaki przenośny koncentrator tlenu się zdecydować. Dobry sprzęt powinien pracować około 2h przy pełnym naładowaniu.  

Koncentratory tlenu – polecane produkty 

Koncentrator tlenu z czujnikiem 

Koncentrator tlenu 8F-5AW to urządzenie, zaprojektowane i przeznaczone do monitorowania stężenia tlenu w czasie rzeczywistym. Dzięki wyświetlanym na powierzchni monitora ustawieniom, obsługa urządzenia jest łatwa i niezwykle wygodna. Sterowanie urządzeniem jest możliwe dzięki łatwemu w obsłudze pilotowi, dołączonemu do zestawu.  

Koncentrator tlenu Yuwell 

Koncentrator tlenu YUWELL YU-300 to urządzenie, polecane do profilaktyki dróg oddechowych. Stosuje się go również w celu terapii różnych form niedotlenienia. Główną zaletą tego urządzenia jest niezwykle prosta i bezproblemowa obsługa, a także mobilność.  

To, jakie urządzenie wybrać zależy od potrzeb i preferencji pacjenta. Pamiętaj jednak, że profesjonalny sprzęt to gwarancja prawidłowo przeprowadzonej terapii oraz komfortu. Sprawdź asortyment sklepu Medwil i wybierz urządzenie, które w pełni odpowiada Twoim potrzebom. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium