Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

Infolinia: + 48 17 770 71 81

Pn-Pt 9:00-16:00
0

0,00 zł

Blog kategorie
Jakie są rodzaje stetoskopów?
Jakie są rodzaje stetoskopów?

Jeśli szukasz nowego stetoskopu, mamy dla Ciebie podpowiedzi – niezależnie od tego czy kupujesz swój pierwszy na studia medyczne, czy chcesz kupić nowszy model. W tym zestawieniu omówimy podstawową anatomię stetoskopu oraz przedstawimy różne podziały stetoskopów. Następnie omówimy  rodzaje stetoskopów , w tym różne wersje specjalistyczne oraz pokażemy różnice między modelami akustycznymi i elektronicznymi. 

Z jakich części składa się stetoskop?

Oliwki samouszczelniające

Oliwki do stetoskopu znajdują się na końcach zakrzywionej metalowej rurki, która łączy się z drenem. Końcówki powinny dobrze przylegać do ucha i zapewniać dobre uszczelnienie, tak abyś mógł wyraźnie słyszeć odgłosy ciała podczas osłuchiwania. Niektóre modele stetoskopów oferują wymienne końcówki douszne, dzięki czemu można znaleźć odpowiedni rozmiar i dokładnie je dopasować. W niektórych modelach np. marki Spirit w zestawie są już dwa komplety małe oraz duże. Dodatkowo Oliwki marki Spirit są antybakteryjne.

Dren stetoskopu

Dren ma dwa ważne zadania – przesyłanie dźwięków z ciała przy jednoczesnym tłumieniu lub eliminowaniu szumów tła, które mogą zakłócać diagnozę. W większości znanych marek stetoskopów na rynku, jak np. Spirit, Littmann, dren jest wykonany z wysokiej jakości materiału, który jest odpowiedni pod względem akustycznym. Najczęściej mamy dostępnych wiele wersji kolorystycznych drenu lub wersje limitowane dreny, np. ze specjalną grafiką, jak  w stetoskopach marki Spirit.

Głowica stetoskopu

Głowica większości stetoskopów wykonana jest ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała i dobrze przewodzi dźwięk. Niektóre elementy głowicy są również wykonane z połączenia stali nierdzewnej i stopu cynku lub aluminium. Zwykła głowica dwustronna stetoskopu ma membranę z jednej strony i lejek z drugiej.

Membrana stetoskopu

Membrana jest cienkim, okrągłym kawałkiem elastycznego materiału wykonanym np. z żywicy epoksydowej, który pasuje do jednej strony metalowej głowicy stetoskopu. Najczęściej membrana jest mocowana przy pomocy gumowej ciepłej obwódki. Membrana pomaga wzmocnić dźwięk i powinna być dobrze uszczelniona właśnie przy pomocy ciepłej obwódki.

Podział stetoskopów ze względu na rodzaj głowicy

Nawet najbardziej tradycyjni producenci oferują w swojej ofercie kilka rodzajów głowicy w stetoskopach.

Głowica jednostronna płaska

Jest to typ głowicy stosowany w stetoskopach pielęgniarskich, anestezjologicznych lub typowych podmankietowych do ciśnieniomierza. Najczęściej są to proste stetoskopy w dolnych przedziałach budżetu.

Głowica jednostronna rozbudowana

Jest to typ głowicy stosowany w stetoskopach kardiologicznych profesjonalnych lub internistycznych. Stetoskopy jednogłowicowe mają szeroką częstotliwość dźwięków i pozwalają użytkownikowi skupić się na wyższym lub niższym spektrum częstotliwości. Głowice tych stetoskopów najczęściej są cięższe a membrana jest bardzo wysokiej jakości.

Podwójna głowica – dwustronna

 Stetoskopy z podwójną głowicą, jak sama nazwa mówi, oferują dwie głowice, po przeciwnych stronach. Większa – membrana – jest bardziej płaska i działa lepiej w przypadku dźwięków o wysokiej częstotliwości. Mniejsza głowica, tzw. lejek  sprawdza się przy dźwiękach o niskiej częstotliwości. Niektórzy lekarze, którzy diagnozują pacjentów w każdym wieku, lubią stetoskop z podwójną głowicą, ponieważ strona z membraną działa dobrze u dorosłych pacjentów, podczas gdy strona lejka jest bardziej odpowiednia dla mniejszych pacjentów pediatrycznych.

Podział stetoskopów ze względu na zastosowanie stetoskopu.

Niektóre stetoskopy są dostosowane do określonych typów pacjentów lub mają konstrukcję, która ma na celu zwiększenie pewnych funkcji.

Stetoskop kardiologiczny

Jak sama nazwa wskazuje, stetoskopy kardiologiczne są używane do oceny kardiologicznej pacjenta, pozwalają na dokładne  rozróżnienie wielu  tonów serca, a poprzez to do uzyskania najbardziej precyzyjnej diagnozy. Dostępne są zarówno części z pojedynczą, jak i podwójną głowicą.

Stetoskop pediatryczny

Mali pacjenci potrzebują równie małych instrumentów medycznych. Stetoskop pediatryczny wygląda jak zwykły stetoskop, z tą różnicą, że głowica jest pomniejszona do około cala średnicy, dzięki czemu będzie bardziej proporcjonalna do pacjentów pediatrycznych. Dostępne są również stetoskopy dla niemowląt, które mają jeszcze mniejsze części klatki piersiowej  i są to stetoskopy neonatalne.

Stetoskop weterynaryjny

Dla lekarzy, którzy leczą zwierzęta, najefektywniejszy będzie stetoskop weterynaryjny, który jest specjalnie zaprojektowany do stosowania u popularnych zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Niektórzy weterynarze sięgają również po stetoskopy pediatryczne i/lub niemowlęce, aby leczyć mniejsze zwierzęta, takie jak jaszczurki i ptaki.

Stetoskop rappaport

Ta wyróżniająca się konstrukcja stetoskopu składa się z dwóch rurek, które sięgają bezpośrednio od części klatki piersiowej  do metalowej zakrzywionej części usznej. Rurki są połączone metalowymi klipsami, dzięki czemu się nie rozdzielają. Konstrukcja podwójna ma na celu poprawę jakości dźwięku.

Dodatkowy podział jaki możemy zastosować to stetoskopy akustyczne oraz elektroniczne.

Technologia zmieniła nawet sposób działania starego dobrego stetoskopu. Poniżej wyjaśniamy działanie tradycyjnego stetoskopu akustycznego przed porównaniem go z dwoma innymi typami stetoskopów : elektronicznym i  dla osób niedosłyszących.

Stetoskopy akustyczne

Stetoskop akustyczny działa, kierując do uszu więcej fal dźwiękowych niż mogłoby do nich dotrzeć. Abyśmy mogli usłyszeć hałas, fale dźwiękowe muszą wywoływać wibracje w cząsteczkach powietrza, powodując zmiany ciśnienia powietrza, które z kolei powodują wibracje naszych bębenków usznych. Dźwięki ciała, takie jak bicie serca lub bulgotanie w żołądku, powodują fale dźwiękowe, które uderzają w metalową część stetoskopu, umieszczonego na klatce piersiowej  pacjenta.

Gumowa rurka kieruje te fale dźwiękowe w określonym kierunku, aż dotrą do metalowej słuchawki, a następnie do uszu. Ponieważ fale dźwiękowe są zawarte w rurkach, do uszu dociera ich więcej niż w innym przypadku, wzmacniając dźwięk. Dlatego osłuchiwanie serca pacjenta na stetoskopie brzmi głośniej niż w przypadku przykładania ucha do klatki piersiowej.

Stetoskopy elektroniczne

Choć stetoskopy akustyczne są niezwykle użyteczne, mają ograniczone możliwości wzmacniania dźwięków. Stetoskopy elektroniczne (zwane również stetoskopami cyfrowymi) przechwytują fizyczne wibracje dźwięku, przekształcają je na sygnał elektroniczny i optymalizują  poprawę słyszenia i właściwej diagnozy. Niektóre stetoskopy elektroniczne oprócz prostego zwiększania głośności mają również zdolność do redukcji szumów tła.

Niektóre stetoskopy cyfrowe mogą oferować dodatkowe funkcje. Na przykład model Littmann Core może przechowywać  nagrania poprzez aplikację. W większości modele elektroniczne łączą się z aplikacjami, które wizualizują dane dźwiękowe. Stetoskopy mogą przesyłać dane do aplikacji przez Bluetooth lub przewód wtykowy.

Większość modeli elektronicznych stetoskopów jest zaprojektowana jak zwykły stetoskop, ale kilka z nich – na przykład Thinklabs One Digital Stethoscope – to po prostu element na klatkę piersiową, który podłącza się bezpośrednio do pary słuchawek. Stetoskopy elektroniczne są zasilane bateryjnie lub można je ładować, więc jeśli bateria się wyczerpie lub użytkownik zapomni o  jej naładowaniu, nie będą działać. Jednak możliwość uzyskania znacznego  wzmocnienia dźwięku (do 40x dla modeli elektronicznych),przeważa ten dyskomfort, dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup stetoskopu elektronicznego. Podpowiadamy – warto!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium