Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

Infolinia: + 48 17 770 71 81

Pn-Pt 9:00-16:00
0

0,00 zł

Blog kategorie
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Poradnik zakupowy
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Poradnik zakupowy

Oczyszczacz powietrza to coraz urządzenie, które coraz częściej spotykamy w domach i mieszkaniach. Jego zadaniem jest dbanie o to, by powietrze w naszym otoczeniu było jak najczystsze. Co to jednak oznacza w praktyce? Jaki odświeżacz wybrać? Podpowiadamy.  

 

Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać? 

Wiele z nas dużo czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach – biurze czy domu. Niezależnie od przeznaczenia oraz rodzaju pomieszczenia, w każdym z nich znajdziemy roztocza, wirusy, bakterie, kurz, sierść, zarodniki grzybów czy lotne związki organiczne. Przebywanie w takich pomieszczeniach i wdychanie zanieczyszczonego powietrza, w którym znajduje się mnóstwo zarazków jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia. Specjaliści zapowiadają, że w tak zanieczyszczonych pomieszczeniach obserwuje się wzrost zachorowań na choroby płuc, astmę oraz różnego rodzaju stany alergiczne. Według badań statystycznych obserwuje się znacznie większą umieralność w momencie występowania zjawisk, takich jak np. smog. Według danych szacunkowych wskazuje się na to, że co trzeci udar mózgu ma swoje podłoże we wdychaniu zanieczyszczonego powietrza. Na pomoc przychodzą nam właśnie omawiane oczyszczacze powietrza, dzięki którym jesteśmy w stanie zniwelować większość zanieczyszczeń - nawet 100% wymienionych wcześniej zanieczyszczeń. Dodatkowo - świetnym wyborem będzie oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.  

Oczyszczacz powietrza to jeden z podstawowych sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza. Urządzenia te sprawdzą się nie tylko w walce ze smogiem, ale są również niezwykle pomocne dla osób ze skłonnościami alergicznymi - zapewniają im dobre warunki życia. Oferta oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku jest niezwykle szeroka. Podpowiadamy na czym się skupić i jaki oczyszczacz powietrza wybrać, by najlepiej zadbać o sobie i domowników. Oczyszczacz powietrza do domu powinien mieć wiele funkcji i być uniwersalny.  

Dobry oczyszczacz powietrza – sprawdzone rozwiązanie do każdego wnętrza 

Chcąc znacznie poprawić jakość powietrza, warto zastosować w domu czy mieszkaniu właściwy oczyszczacz powietrza. Przed zakupem jednak warto zastanowić się nad jego wyborem i poznać jego parametry i właściwości. Większość osób, wybierających oczyszczacze powietrza kieruje się głównie specyfiką określoną przez producenta. Zazwyczaj najważniejsza jest cena urządzenia oraz powierzchnia pomieszczenia, w którym ma znajdować się oczyszczacz. Takie spojrzenie może okazać się błędem. Objętość powietrza wylicza się bowiem w metrach sześciennych, a nie kwadratowych. Różne wysokości pomieszczeń sprawiają, że zwracanie uwagi na metraż, wyrażany w metrach kwadratowych jest uproszczeniem i może okazać się mylne.  

 

Wskaźnik, na który warto zwracać szczególną uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza jest wskaźnik CADR. Określa on jak dużo czystego powietrza maksymalnie może dostarczyć urządzenie w ciągu godziny. Wartość ta jest wskazywana w m3/h.  

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas wyboru oczyszczacza jest metoda filtracji. Podstawą filtracji jest zestaw filtrów - głównie filtr HEPA i filtr węglowy. Pierwszy z filtrów ma za zadanie oczyścić powietrze z wszelkich drobinek oraz alergenów. Do najważniejszych zadań drugiego z nich należy pozbawienie powietrza brzydkich zapachów. W niektórych modelach znajdują się również filtr wstępny, którego zadaniem jest zatrzymywanie największych drobinek. Według ogólnych danych, im większy filtr, tym większa efektywność oczyszczacza – jest ono bardziej oczyszczone. Jednym z ciekawych rozwiązań jest również zastosowanie w urządzeniu filtra elektrostatycznego. W tym przypadku cząsteczki powietrza przepływają przez silne pole elektrostatyczne. Tak naładowane drobinki są łatwiejsze do odseparowania z powietrza, dzięki czemu filtracja jest łatwiejsza. Oczyszczacze powietrza dla alergików również są idealnym pomysłem.  

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza? 

Oprócz podstawowych parametrów warto również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które oferują niektórzy producenci oczyszczaczy powietrza. Jedne z podstawowych to timer oraz harmongram. Funkcje te mogą być niezwykle pomocne - umożliwiają zarządzanie pracą oczyszczacza podczas nieobecności użytkowników, co niezwykle ułatwia jego funkcjonowanie. Rozwiązanie, które również jest bardzo nowoczesne jest automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń. Oczyszczacze zawierające te funkcje uruchamiają się samoistnie po wykryciu spadku jakości powietrza. Jeśli decydujemy się na to, że urządzenie będzie umieszczone w sypialni, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie wybór oczyszczacza funkcją definiowania godzin nocnych lub urządzenie z czujnikiem światła. Pozwoli to podczas odpoczynku nie włączać maksymalnego trybu wydajnościowego, co mogłoby obudzić domowników. Niezwykle funkcjonalnym dodatkiem jest również pilot do obsługi zdalnej. Niezależnie czy planujesz zakupić oczyszczacz powietrza do 1000 zł i oczyszczacz powietrza do 2500 zł.  

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików? 

Dla alergików warto wybrać specjalny oczyszczacz powietrza z dodatkowymi funkcjami. Najpopularniejsze objawy uczulenia, które występują u większości alergików to głównie katar, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu. Objawów tych nie należy bagatelizować, ponieważ nasilające się problemy tego typu mogą być uciążliwe i mogą prowadzić do astmy. Warto wybrać więc Beurer LR 200 lub oczyszczacz powietrza Philips AC3259. Idealnie sprawdzą się więc nowoczesne oczyszczacze powietrza, które w swojej technologii wykorzystują wielostopniową filtrację powietrza.  

Świetną opcją jest także oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżenia. Ich zasada działania jest również bardzo prosta – woda jest rozpylana w powietrzu z wykorzystaniem membrany wibrującej w rytm ultradźwięków.  

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium