Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

0

0,00 zł

Blog kategorie

Jaka jest najlepsza lampa chirurgiczna? Jak wybrać lampę chirurgiczną?

Jaka jest najlepsza lampa chirurgiczna? Jak wybrać lampę chirurgiczną?

Lampa chirurgiczna to bardzo ważne urządzenie, które znajdziesz w większości sal operacyjnych. Pomaga chirurgom zobaczyć i oświetlić ich pracę, co oznacza, że ważne jest, aby operacja przebiegła pomyślnie z zamierzonym skutkiem.

 

 

Co to jest lampa chirurgiczna?

 

Lampa chirurgiczna lub jak niektórzy nazywają lapa operacyjna to rodzaj sprzętu medycznego służącego do oświetlania ciała pacjenta podczas zabiegu. Ważne jest, aby mieć dobrej jakości światło chirurgiczne, aby zapewnić chirurgowi wyraźny widok na operowany obszar. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów i marek lamp operacyjnych, dlatego przed dokonaniem zakupu ważne jest, aby przeprowadzić rozeznanie.

 

Jak działają lampy chirurgiczne?

 

Lampa operacyjna została zaprojektowana tak, aby zapewniać jasne, skupione światło, które oświetla obszar operowany. Zazwyczaj umieszcza się je nad pacjentem i ustawia pod kątem, aby światło padało bezpośrednio na miejsce operacji. Lampy chirurgiczne mogą być sufitowe, ścienne lub zamontowane na statywie i zazwyczaj mają długi uchwyt, dzięki czemu chirurg może je ustawić w razie potrzeby. Pierwszy podział jaki możemy wyodrębnić wśród takich lamp chirurgicznych to:

 

 

Rodzaje lamp chirurgicznych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów lamp operacyjnych. Skąd więc mamy wiedzieć który model z nich jest odpowiedni dla Ciebie i Twoich konkretnych potrzeb? Przyjrzyjmy się trzem głównym typom lamp chirurgicznych:

 

  • Halogenowe lampy chirurgiczne: są to najczęstsze rodzaje lamp chirurgicznych i wykorzystują żarówki halogenowe do wytwarzania światła. Żarówki halogenowe są bardzo jasne i zapewniają dobre właściwości oddawania barw, dzięki czemu idealnie nadają się do zabiegów chirurgicznych. Mogą jednak wytwarzać dużo ciepła, dlatego należy wybrać model z dobrą wentylacją, aby zapobiec przegrzaniu na sali operacyjnej. W przypadku placówek medycznych tego typu lampy są już wycofywane. W przyszłości również nie będą już produkowane żarówki halogenowe.
  • Lampy chirurgiczne LED - stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich energooszczędność i chłodną pracę. Zapewniają doskonałe właściwości oddawania barw i są bardzo jasne, dzięki czemu idealnie nadają się do zabiegów chirurgicznych. Mogą być jednak droższe niż modele halogenowe. Aktualnie posiadają one o wiele więcej wariantów ,rodzajów a nawet kolorów.
  • Ksenonowe lampy chirurgiczne: Ksenonowe lampy chirurgiczne są już praktycznie nie produkowane. Mało jest producentów, który decyduje się na tego typu technologię.

Rozważania przed zakupem lamp chirurgicznych

Przy zakupie lampy operacyjnej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby mieć pewność, że otrzymujesz produkt najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom. Oto tylko kilka rzeczy, o których musisz pamiętać:

 

  1. Rodzaje operacji, które będziesz przeprowadzać: Różne rodzaje operacji wymagają różnych rodzajów oświetlenia. Musisz upewnić się, że zakupiona lampa operacyjna jest odpowiednia do rodzaju wykonywanego zabiegu.
  2. Rozmiar pola operacyjnego: Rozmiar pola operacyjnego dyktuje rozmiar i liczbę potrzebnych lamp. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo światła, aby odpowiednio oświetlić cały obszar. Może się okazać że będziesz potrzebować lampy chirurgicznej dwuczaszowej
  3. Twój budżet: cena lampy operacyjnej może być bardzo zróżnicowana, dlatego ważne jest, aby ustalić budżet przed rozpoczęciem zakupów. Pomoże Ci to zawęzić opcje i znaleźć światło pasujące zarówno do Twoich potrzeb, jak i budżetu.
  4. Wysokość mocowania lampy chirurgicznej. Większość modeli jest przystosowana do mocowania lampy na standardowej wysokości sufitu w obiektach medycznych tak aby była optymalna dla użytkowania. Może się jednak stać, że w danym pomieszczeniu jest niestandardowa wysokość sufitu. Wtedy warto zaznaczyć to podczas zakupu – może być wymagane przedłużenie zawiesia takiej lampy.

Wniosek

Podsumowując, przy zakupie lamp chirurgicznych należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Najpierw zastanów się, jaki rodzaj operacji będziesz wykonywać najczęściej. Po drugie, weź pod uwagę wielkość sali operacyjnej i liczbę potrzebnych świateł. Na koniec porównaj ceny, aby znaleźć najlepszą opcję dla swoich potrzeb. Mając na uwadze te czynniki, powinieneś być w stanie znaleźć najlepszą lampę operacyjną do potrzeb danej placówki medycznej.

 

Link do kategorii lamp operacyjnych LED sprawdź naszą ofertę.

 

Bibliografia:

  1. Current State of Surgical Lighting [dostęp: 22.08.2022] https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0040-1710529
  2. Surgical Lighting [dostęp 22.08.2022] https://www.researchgate.net/publication/320195804_Surgical_Lighting
  3. Lampy chirurgiczne - https://luvis.co.kr/eng/

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium