Blog kategorie

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? 5 zasad

Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Objawy są często niewyczuwalne. Jedynym sposobem na wykrycie schorzenia jest regularny pomiar ciśnienia i badania kontrolne. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.  

Nadciśnienie tętnicze - co warto wiedzieć? 

Lekarze przestrzegają - nieleczone ciśnienie prowadzi do udarów mózgu i zawałów serca. Dzięki wykryciu problemów z nadciśnieniem można również odkryć inne, powiązane schorzenia – choroby nerek czy zaburzenia hormonalne. Pomiar ciśnienia tętniczego jest prostym, szybki i bezbolesnym badaniem, które warto przeprowadzać regularnie. Ważne jest także prawidłowe mierzenie ciśnienia tętniczego - nieprawidłowo wykonany pomiar może zaburzać naszą świadomość i wiedzę na temat naszego zdrowia.  

Szacuje się, że w naszym kraju żyje 9,5 mln osób chorych na nadciśnienie, jednak około 40% całości nie ma o tym pojęcia. Warto mieć jednak świadomość, że ludzie żyjący przez wiele lat z ukrytym, a co za tym idzie nieleczonym nadciśnieniem narażeni są na wiele groźnych dla zdrowia konsekwencji. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest udar mózgu.  

Jak rozpoznać nadciśnienie? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejszy jest bowiem regularny pomiar, który pozwoli nam sprawdzać, czy nie dzieje się coś nieprawidłowego. U niektórych chorych mogą pojawiać się charakterystyczne objawy, zwiastujące pojawienie się choroby. Są to m.in.: 

  • zawroty i bóle głowy 
  • nagłe uderzenia gorąca 
  • występowanie zaczerwienień na twarzy 
  • bezsenność. 

Lekarze są zgodni - nadciśnienie to cichy zabójca. Schorzenie może pozostać nierozpoznane nawet przez kilka lat, ponieważ nie musi dawać objawów. Nieleczone może prowadzić do uszkodzenia wielu istotnych dla organizmu organów w naszym ciele. Choroba może zostać jednak rozpoznana dzięki regularnym pomiarom ciśnienia.  

Jak wynika ze statystyk, wielu Polaków, głównie mężczyzn unika regularnych badań kontrolnych z różnych powodów. Główną przyczyną jest brak czasu, niemożność dostania się do specjalisty czy też strach przed diagnozą.  

Grupa wysokiego ryzyka – kto do niej należy? 

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć wielu osób, jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdzują się: 

  • kobiety w wieku powyżej 65 lat, 
  • mężczyźni w wieku powyżej 55 lat,  
  • osoby zmagające się z problemem cholesterolu we krwi, 
  • osoby cierpiące na przewlekłe choroby nerek,  
  • osoby otyłe,  
  • osoby, u których w rodzinie występowały choroby sercowo-naczyniowe.  

Nadciśnienie - czy można zapobiegać? 

Lekarze podkreślają, że kluczową kwestią jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Jeśli chorujemy już na nadciśnienie tętnicze, nie należy pod żadnym pozorem samodzielnie odstawiać leków. Ważne również, aby wprowadzać zmiany w naszym trybie życia. Rozpocznij od ograniczenia soli i tłuszczu w diecie.  

Jak możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze? Najważniejszy jest zdrowy styl życia. To właśnie prawidłowe nawyki pomogą uchronić się przed nadciśnieniem, a jeśli już dojdzie do zachorowania - pomogą złagodzić przebieg choroby.  

Jak podkreślają specjaliści - mamy realny wpływ na przyczynę wystąpienia podwyższonego ciśnienia tętniczego. Brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, zaburzenia lipidowe, zbyt duża ilość tłuszczu, soi i alkoholu w diecie to tylko niektóre czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi nadciśnienia tętniczego.  

Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób z nadciśnieniem, wysiłek fizyczny – jego sposób i natężenie, powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb chorego. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem, by wysiłek fizyczny nie przyniósł niepożądanych, szkodliwych dla zdrowia skutków.  

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? 

Zastanawiasz się - jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze? Pomiar ciśnienia krwi to jedno z prostszych i łatwych do przeprowadzenia samodzielnie badań. Na pozór nie ma w tym nic skomplikowanego. Warto jednak mieć świadomość, jak prawidłowo przeprowadzić badanie i wiedzieć, jak uniknąć ewentualnych błędów.  

Zasady mierzenia ciśnienia 

Wykorzystując do badania ciśnieniomierz mamy zagwarantowaną bardzo szybką informację zwrotną o naszym stanie zdrowia. Badanie jest rzeczywiście proste – pomiar możemy wykonać samodzielnie w domu. Warunkiem jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad postępowania, co skutkować będzie właściwym pomiarem.  

Pomiar ciśnienia krwi możesz przeprowadzić nie tylko na ręce, w pozycji siedzącej. Dopuszcza się mierzenie ciśnienia na leżąco i mierzenie ciśnienia na nodze. Pomiar ciśnienia możesz z powodzeniem przeprowadzić przy pomocy ciśnieniomierza automatycznego, wykorzystującego metodę oscylometryczną. Wystarczy naciśnięcie odpowiedniego przycisku, a pomiar zostanie wykonany.  Urządzenie samo napełni rękaw, umiejscowiony na ramieniu lub wypełni powietrzem ten, zakładany na nadgarstek. Wynik pomiaru powinien pojawić się od razu na ekranie ciśnieniomierza.  

Innym rodzajem urządzeń, przeznaczonych do pomiaru ciśnienia są ciśnieniomierze zegarowe, inaczej zwane manualnymi. Wygodną opcją będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy. Urządzenia wykorzystują metodę osłuchową. Dedykowane są gabinetom medycznym, pochichotaniom i szpitalom. Doskonale sprawdzą się również u osób, które posiadają doświadczenie w badaniu ciśnienia tym sposobem.  

Pamiętaj, że rodzaj sprzętu również ma znaczenie - ciśnieniomierz naramienny bm 55, ciśnieniomierz lekarski czy ciśnieniomierz medisana?  

Niepoprawnie przeprowadzony pomiar ciśnienia - czym grozi?  

Mierzenie ciśnienia krwi to na pozór łatwa czynność. Jednak nawet i w tak prostej czynności nietrudno o błąd. Nieprawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia fałszuje wyniki o naszym stanie zdrowia. Nie można więc stwierdzić, czy jesteśmy narażenie na chorobę nadciśnieniową oraz czy przyjmujemy leki we właściwych dawkach. Źle przeprowadzone badanie uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie czy ciśnienie oraz puls są w normie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium