Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

Infolinia: + 48 17 770 71 81

Pn-Pt 9:00-16:00
0

0,00 zł

Blog kategorie
Funkcjonalny gabinet lekarski - jak go urządzić?
Funkcjonalny gabinet lekarski - jak go urządzić?

Dbanie o zdrowie i zadowolenie pacjentów to skomplikowane zadanie. W nowoczesnej opiece zdrowotnej oznacza to wykorzystywanie elektronicznej dokumentacji medycznej i innych narzędzi cyfrowych w celu promowania wydajności i przejrzystości. Istotną kwestią jest nie tylko profesjonalizm lekarza. Pacjenci zwracają dziś również uwagę na funkcjonalność i ogólny wygląd gabinetów lekarskich.  Ja urządzić funkcjonalny gabinet lekarski? Podpowiadamy.  

W dzisiejszych czasach, kiedy pacjent może wybrać lekarza, design gabinetu lekarskiego zyskał na znaczeniu. Dziś już nikt nie uzna, że gabinet to tylko miejsce wykonywania usług medycznych - to także wizytówka i potwierdzenie prestiżu lekarza. To, jak będzie wyglądał gabinet, ma ogromne znaczenie dla komfortu pacjenta i poczucia bezpieczeństwa, a te czynniki są często nawet silniejszymi argumentami niż doświadczenie i wykształcenie lekarza. W każdym razie nierozsądnie byłoby je ignorować, dlatego zadanie projektowania gabinetów lekarskich należy powierzyć najlepszym projektantom i architektom.  

Ja urządzić wygodny i w pełni profesjonalny gabinet lekarski? Na jakie meble, dodatki i sprzęt medyczny postawić? Przedstawiamy nasz krótki poradnik.   

 Nowoczesne gabinety lekarskie niczym nie przypominają już starych, przerażających przychodni z dawnych lat. Dziś przyciągają one stylem, kolorem, czystością, profesjonalnym sprzętem i świetnym, często designerskim oświetleniem. W gabinetach lekarskich w dalszym ciągu spotkać można meble metalowe, jednak w nowoczesnych aranżacjach - dziś dobiera się je z rozwagą i pomysłem. Ważnymi elementami współczesnych gabinetów medycznych są lampy medyczne i narzędzia medyczne. W sklepie Medwil znajdziesz urządzenia najwyższej jakości, pochodzące od znanych producentów.  

Zainwestuj w wygodne meble medyczne  

Stare krzesło lub niewygodna kanapa sprawiają, że nawet kilkuminutowe oczekiwanie na wizytę u lekarza staje się. Pacjenci są dziś na tyle świadomi, że zwracają uwagę nawet na najmniejsze detale, które później decydują o tym, czy wracają do danego gabinetu czy też szukają nowego miejsca.   

Niezależnie od tego, czy przebudowujesz poczekalnię, czy zaczynasz od zera, zainwestuj w meble, które będą wygodne dla Twoich pacjentów. Jednocześnie warto wybrać przedmioty, które będą odporne na zużycie. Warto poświęcić czas na sprawdzenie, jakie meble będą najbardziej odpowiednie. Pierwszy wybór nie musi być tym najlepszym.    

Wprowadź trochę życia  

Chcesz, aby pacjenci postrzegali Twoje biuro jako tętniące życiem, przyjemne miejsce. Dobrym pomysłem na stworzenie uspokajającej atmosfery jest wprowadzenie odrobiny naturalnego wystroju. Rośliny doniczkowe oferują trzy kluczowe korzyści. Po pierwsze, naturalnie napowietrzają pomieszczenie i mogą sprawić, że będzie się w nim czuło nieco mniej duszno. Po drugie, dodają estetycznego piękna. Ale być może najważniejsze ze wszystkich, liczne badania wykazały, że rośliny mogą promować produktywność wśród pracowników biurowych i tworzyć poczucie spokoju. Wybierz kilka kolorowych gatunków, a także rośliny takie jak lawenda, które wydzielają przyjemny i relaksujący zapach. W recepcji świetnie może sprawdzić się również akwarium.   

Profesjonalne urządzenia i sprzęt medyczy  

Gabinet lekarski musi być wyposażony w odpowiedni zestaw mebli, który pozwoli na bezpieczne przechowywanie akcesoriów medycznych, urządzeń, dokumentów, leków itp. Przepisy narzucają konieczność stosowania takich materiałów, które dają możliwość szybkiej i bezproblemowej dezynfekcji. Nie ma jednak jednoznacznej listy dopuszczalnych materiałów. Obecnie najczęściej stosowane są laminaty oraz - jako materiał uzupełniający - stal nierdzewna. Nieczęsto stosuje się forniry, a tym bardziej surowe drewno, które nie podlega szybkiej dezynfekcji. Określa się jednak, że wszystkie meble mogą mieć albo charakter mebli wiszących, albo muszą być oparte na nóżkach. Taki wymóg wynika z konieczności zapewnienia możliwości sprawnego sprzątania całej powierzchni podłogi w biurze, co odbywa się niekiedy kilka razy dziennie. Oznacza to, że niedopuszczalne jest stosowanie listew ozdobnych maskujących nogi mebli czy klasycznych biurek z pełną tylną ścianą. Zdarzały się przypadki, że tak urządzony gabinet medyczny uzyskiwał pozwolenie na użytkowanie, ale ze względów praktycznych jest to rozwiązanie absolutnie niedopuszczalne.  

Jedno z najważniejszych zadań, jakie stawiane jest przed osobami, urządzającymi gabinety lekarskie jest jest dobór wyposażenia. Warto zwrócić uwagę na to, że gabinet lekarski musi być dostosowany do różnego typu pacjentów. Jest to bowiem miejsce użyteczności publicznej, z którego korzystają ludzie o różnej sprawności ruchowej.  

Gabinet lekarski powinien również charakteryzować się dużą przestrzenią, aby bez żadnych problemów mógł poruszać się po nim każdy pacjent, nawet osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.  

Inwestorzy najczęściej albo kupują zestaw mebli dedykowanych gabinetom medycznym (w Polsce produkuje je około kilkunastu firm), albo zlecają przygotowanie indywidualnego projektu mebli i powierzają ich wykonanie firmie meblarskiej. To drugie rozwiązanie daje większe możliwości, jeśli chodzi o personalizację wnętrza i dostosowanie zestawu do indywidualnych potrzeb, ale jego wadą jest cena - zależy ona bezpośrednio od stopnia skomplikowania projektu i ilości mebli w zestawie, ale zawsze jest wyższa niż koszt zakupu podobnego zestawu z gotowej oferty. Wielu lekarzy decyduje się jednak na takie rozwiązanie, ze względu na wspomnianą wcześniej możliwość indywidualizacji, co ma duże znaczenie marketingowe.  

Dopuszczalne jest pozostawienie przejścia pomiędzy częścią mieszkalną a biurową, pod warunkiem jednak, że przejście to nie będzie dostępne. Oznacza to, że między dwiema częściami budynku, np. między korytarzem poczekalni a korytarzem domu, możemy zamontować drzwi, ale nie mogą one pełnić funkcji komunikacyjnej. Dopuszczalne jest wykorzystanie ich np. jako wyjścia ewakuacyjnego, ale w czasie prac powinny pozostać zamknięte.  

W przepisach prawnych możemy znaleźć odrębne zalecenia dotyczące wyposażenia czy wystroju każdego z pomieszczeń, zazwyczaj jednak są one fakultatywne, natomiast przepisy bezwzględnie obowiązujące pozostawiają wybór konkretnego materiału itp. inwestorowi. Takie zależności są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania gabinetu lekarskiego, jednak nie zostały one skodyfikowane w sposób jednolity ani wydane w ramach jednego aktu prawnego, co rodzi realne trudności dla projektantów wnętrz.  

Pomyśl o drobiazgach  

Oprócz zapewnienia jak największej wygody i komfortu, warto również zadbać o szczegóły. Ponieważ pacjenci mogą zwrócić uwagę na oczywiste oznaki niedbałości lub obojętności.   

Na przykład, oferowanie czasopism i gazet w recepcji jest powszechnym, ale użytecznym sposobem uprzyjemnienia pacjentom oczekiwania na wizytę. Przestarzałe materiały do czytania mogą być jednak frustrujące dla odwiedzających i stwarzają małą, ale realną okazję do wywołania poczucia niezadowolenia.  Nawet najmniejsze szczegóły mogą mieć znaczenie.   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium