Blog kategorie

Czy lampa operacyjna jest to lampa „bezcieniowa”?

Czy lampa operacyjna jest to lampa „bezcieniowa”?

 

 

 

Lampa operacyjna jest jednym z najważniejszych urządzeń w placówkach medycznych. Jest wiele typów oraz podziałów tego typu lamp. Jednym z nich jest podział na lampy operacyjne bezcieniowe. Lampa operacyjna bezcieniowa typu zimnego światła posiada odbłyśnik pokryty szkłem, dzięki czemu nadmiar promieni podczerwonych może przechodzić przez szklany odbłyśnik, aby rozproszyć ciepło na tylną pokrywę lampy bezcieniowej.

 

Wprowadzenie do zasady działania lampy operacyjnej bezcieniowej

 

Zasada działania lampy operacyjnej polega na tym, że światło załamuje się nawzajem i rozrzedza cień. Światło elektryczne jest wytwarzane przez zakrzywiona diodę LED, a nie tylko w jednym punkcie. Światło z tego punktu jest blokowane przez obiekt, a światło z innych punktów nie jest blokowane. Oczywiście im większa powierzchnia świecącej lampy tym większe pole bezcieniowe.

 

Przykład: Jeśli zapalimy krąg świec wokół obiektu eksperymentalnego, cień całkowicie zniknie, a półcień zniknie z pola widzenia. Naukowcy stworzyli lampę operacyjną do chirurgii w oparciu o powyższa prosta zasadę. Ze względu na prostoliniowe rozchodzenie się światła, gdy światło pada na nieprzezroczysty przedmiot, za nim tworzy się cień. Cienie są różne w różnych miejscach i czasie. Na przykład cień tej samej osoby pod słońcem jest długi rano i wieczorem, a krótki w południe. Obserwując, możemy stwierdzić, że cień obiektu w świetle elektrycznym jest szczególnie ciemny w środku i nieco jaśniejszy wokół. Ciemna część pośrodku cienia nazywana jest umbrą, a ciemna część wokół niej to półcień. Generowanie tych zjawisk jest ściśle związane z zasadą liniowej propagacji światła.

 

Dlatego lampa operacyjna nie jest tak naprawdę bezcieniowa, może być tylko nieskończenie blisko bezcieniowa. Możliwość zacienienia obszaru roboczego z powodu częściowej okluzji przez operatora może zostać zminimalizowana. W modelach lamp operacyjnych marki Luvis możliwość zacienienia pola operacyjnego została zminimalizowana w bardzo znaczący sposób w porównaniu z innymi producentami.

Przykłady lamp operacyjnych:

 

1. Lampa zabiegowo-operacyjna S300DC dwuczaszowa bezcieniowa sufitowa - sprawdź

Lampa zabiegowo-operacyjna S300DC dwuczaszowa bezcieniowa sufitowa

 

2. Lampa zabiegowo-operacyjna S300C bezcieniowa sufitowa - sprawdź

 

 

 

3. Lampa zabiegowo-operacyjna S200DC dwuczaszowa bezcieniowa sufitowa

 

 

4. Lampa bezcieniowa zabiegowo-operacyjna Led Iglux+ IG-65+DC Ordisi dwuczaszowa sufitowa

 

 

Lepsza jasność, lepsza barwa światła i niższe ciepło to kilka korzyści, które poprawiają salę operacyjną i pomagają zespołowi chirurgicznemu podczas operacji. Postępy w procedurach medycznych, takich jak chirurgia i techniki endoskopowe, wymagają również lepszych systemów oświetlenia medycznego przy pomocy lampy operacyjnej. Każda lampa operacyjna używana do celów chirurgicznych musi spełniać określone wymagania w zakresie luminancji, koloru i innych zmiennych. Lampa operacyjna w większości sal operacyjnych to połączenie oświetlenia chirurgicznego z oświetleniem otoczenia. Niezbędne jest, aby lampa operacyjna zapewniała optymalne oświetlenie i najlepsze warunki środowiskowe dla pola operacyjnego, takie jak zmniejszenie ciepła i łatwość użytkowania.


 

Link do kategorii lamp operacyjnych LED sprawdź naszą ofertę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium