Sprzęt medyczny najwyższej jakości

Darmowa dostawa od 350 zł

Ekspresowa wysyłka

0

0,00 zł

Blog kategorie

Choroby oczu - kiedy udać się do specjalisty?

Choroby oczu - kiedy udać się do specjalisty?

Choroby oczu to grupa schorzeń, które mogą bezpośrednio wpłynąć na stan pacjenta i znacząco go ograniczyć w codziennym funkcjonowaniu. To jednocześnie patologie, które wykryte odpowiednio wcześniej można skutecznie leczyć. Jeśli więc zauważyłeś jakiekolwiek zmiany lub niepokoi cię stan twoich oczu nie czekaj - bezzwłocznie udaj się do specjalisty z zakresu okulistyki.  

Choroby oczu – co może nas zaniepokoić? 

Rozwój różnego rodzaju chorób oczu jest spowodowany wieloma czynnikami. Duża część ma podłoże genetyczne, inna – powstaje spontanicznie i nie jest możliwe bezpośrednie określenie czynnika sprawczego. Warto mieć świadomość, że przebywanie w miejscach, gdzie występuje promieniowanie, kontakt z pogazowymi pyłami oraz fale elektromagnetyczne mają szkodliwy wpływ na zdrowie naszych oczu. Choroby oczu mogą być także powodowane przez czynniki, takie jak zanieczyszczone powietrze, chemikalia czy niewłaściwa dieta.  

Skuteczne leczenie chorób oczu możliwe jest pod warunkiem przeprowadzenie właściwej diagnostyki, a tę gwarantuje regularna kontrola oczu u specjalisty z tego zakresu. Jakie objawy mogą nas zaniepokoić?  

Kiedy pójść do okulisty? 

Wizyta u okulisty nie powinna być podyktowana jedynie zauważeniem wad czy problemów. Regularne spotkania ze specjalistą pozwolą uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków. Pamiętajmy, że wiele wcześnie wykrytych schorzeń można skutecznie leczyć.  

Wizyta u okulisty będzie konieczna, jeśli zauważyłeś u siebie zaburzenia ostrości, czerwone oczy, pierwsze objawy jaskry, starczowzroczność, zaczerwienienie, jęczmień zewnętrzny czy pogorszenie widzenia lub dolegliwości bólowych oczu. Innymi objawami, które mogą być niepokojące są stany zapalne powiek i spojówek, a także zbyt częste mruganie.  Częstym powodem wizyty u okulisty mogą być także nadmierne i silne bóle głowy. Tych z pozoru niegroźnych objawów nie należy lekceważyć - szczególnie jeśli nasilają się i często powtarzają. Mogą być one bowiem objawem poważnych schorzeń, także okulistycznych.  

O częstych i regularnych kontrolach i wizytach u specjalisty powinny także pamiętać osoby, u których w rodzinie pojawiały się choroby oczu o uwarunkowaniu genetycznym, takie jak jaskra czy zaćma. W tych przypadkach warto pamiętać o kontroli raz w roku. 

Na częste wizyty u okulisty powinny zdecydować się również osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia, nawet jeśli nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto mieć również świadomość, że wraz z biegiem czasu może rozwijać się wiele różnego rodzaju schorzeń i chorób oczu. Po czterdziestym roku życia mogą również pogłębiać się wcześniej wykryte wady. Co ważne, zbyt późne zgłoszenie się do okulisty może powodować, że dane schorzenie będzie niemożliwe do wyleczenia. Dotyczy to głównie jaskry, która we wczesnym etapie może nie dawać żadnych istotnych objawów, a może skutkować powstawaniem nieodwracalnym ubytkiem pola widzenia.  

Częstym powodem wizyt u okulisty są również wszelkiego typu zmiany zapalne oczu, ale także niepokojące zmiany w obrębie powiek. Nieprawidłowości tego typu mogą powodować zmiany, które finalnie mogą prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet – w krytycznych sytuacjach - utratą wzroku.  

Regularne wizyty u okulisty 

Brak niepokojących objawów wcale nie zwalnia nas z obowiązku regularnego kontrolowania swojego wzroku i sprawdzania, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Warto mieć świadomość tego, że niektóre choroby nie dają widocznych zmian. Gdy więc zauważmy niepokojące objawy lub zmniejszenie ostrości widzenia, choroba może być już w zaawansowanym stadium, a wyleczenie jej jest już niemożliwe.   

Do grupy takich chorób należy jaskra, która na początku nie daje żadnych widocznych objawów i nie pogarsza ostrości widzenia. Nieleczona jednak może być przyczyną utraty wzroku.  

Jeśli nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, powinniśmy zgłaszać się do okulisty na kontrolę raz na trzy lata. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz zadecyduje, czy jest konieczność częstszych wizyt. Warto mieć również świadomość, że wraz z upływem czasu należy zgłaszać się na kontrolę częściej.  

Tablica okulistyczna, tablice ishihary i tablica snellena to podstawowe wyposażenie gabinetu okulistycznego. To właśnie one umożliwiają skuteczne i dokładne zbadanie chorego i postawienie prawidłowej diagnozy.  

Najczęstsze choroby oczu 

Choroby oczu i wady wzroku mogą dotykać coraz więcej osób. Często błahe z pozoru problemy z oczami mogą zwiastować poważne schorzenia, takie jak cukrzycę, choroby układu krążenia, miażdżycę czy choroby oczu, takie jak zaćma, retinopatia cukrzycowa, a także różnego rodzaju zwyrodnienia.  

Nadwzroczność 

Objawy tej wady wzroku to widzenie niewyraźnie z bliska. Przyczyną tej patologii jest stopniowe zmniejszanie się elastyczności mięśni akomodacyjnych, a soczewka twardniejąc traci zdolność do zaokrąglania się. Podczas patrzenia z bliska staje się płaska, a co za tym idzie - źle załamuje promienie.  

Krótkowzroczność 

Jeśli masz krótkowzroczność, dobrze widzisz z niewielkich odległości, zaś z daleka – obraz rozmazuje się. Im bardziej zaawansowana choroba, tym odległość, przy której widzą chorzy, diametralnie się zmniejsza.  

Główną przyczyną krótkowzroczności jest praca wzrokowa z bliska – czytanie, praca przed komputerem, pisanie. To właśnie wtedy, w wyniku nadmiernego przeciążenia oczu dochodzi do kompensacyjnego wydłużania gałki ocznej.  

Presbiopia - starczowzroczność 

Głównym objawem schorzenia jest to, że litery z dnia na dzień zaczynają się rozmazywać. Nie jest to wada wzroku. Często jest mylona z nadwzrocznością. W podeszłym wieku dotyka ona praktycznie każdego. Wraz z upływem czasu soczewka staje się bowiem mniej elastyczna, traci zdolność akomodacji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą okulary. Ci, którzy nosili je wcześniej, w momencie wystąpienia starczowzroczności zmuszone są do stosowania dwóch par okularów. Można zdecydować się również na okulary dwuogniskowe lub laserową korekcję wzroku.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium