Blog kategorie

Badanie trychologiczne - na czym polega, jak się przygotować?

Badanie trychologiczne - na czym polega, jak się przygotować?

Trychologia to dziedzina nauki – medycyny, która dotyczy badania ludzkich włosów i skóry głowy. Nazwa wywodzi się od greckiego słowa “trchos”, oznaczającego włos. Trychologia zajmuje się badaniem i diagnozowaniem problemów ze skórą głowy i włosami. Jej zadaniem jest poszukiwanie przyczyn i proponowanie konkretnych zabiegów leczniczych.  

Zauważyłeś, że Twoje włosy przerzedziły się, brakuje im blasku lub pojawił się zakola? Niezbędna wówczas może okazać się konsultacja z trychologia. Kim jest trycholog? Czym się zajmuje? Kiedy należy się do niego udać? W czym może nam pomóc?  

Trycholog – czym się zajmuje? 

Trycholog to specjalista, który zajmuje się badaniem problemów, związanych z włosami i skórą głowy. Co ważne - trycholog nie jest lekarzem. Odpowiada wyłącznie za leczenie skóry i włosów na głowie. Najczęściej skupia się on na problemie wypadania włosów, z którym boryka się wiele osób.  

Jakie są jego główne zadania? To przede wszystkim analiza stanu skóry głowy i cebulek włosów. Podczas badania, trycholog sprawdza wszelkie problemy i schorzenia, takie jak łupież, swędzenie, łuszczenie czy łojotokowe zapalenie skóry, szukając ich przyczyny i proponując plan leczenia. Trycholog dobiera również środki i sposób pielęgnacji włosów, dopasowując je do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów.  

Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia, takie jak:

 

Kiedy udać się do trychologa? 

Wizyta u trychologa może być konieczna, jeśli zauważysz u siebie konkretne objawy, takie jak wypadanie włosów, swędzenie czy łupież, z którym nie możesz sobie poradzić. Najczęściej pojawiającym się objawem jest swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Do najbardziej oczywistych objawów należą problemy związane z łupieżem, zaczerwienienie skóry lub pojawienie się na głowie niepokojących krostek lub zmian skórnych.  

Często jednak zdarza się tak, że pacjenci zgłaszają się do specjalisty dopiero wówczas, gdy problem się nasila, a wypadanie włosów staje się już dość widoczne. Największą motywacją jest potrzeba rozwiązania kwestii estetycznych, związanych z łysieniem. Może być to jednak być objawem poważnych problemów zdrowotnych.  

Jak wygląda badanie trychologiczne? 

Jak wygląda badanie? Początkiem każdej konsultacji jest przeprowadzenie kompletnego wywiadu medycznego, dotyczącego ogólnego stanu zdrowia badanego. Pytania dotyczą przebytych ostatnio chorób, chorób przewlekłych, alergii oraz rodzaju przyjmowanych leków. Niezwykle ważna jest także analiza tego, jak chory do tej pory pielęgnował włosy i skórę głowy. Trycholog może również zapytać o stosowane preparaty, a także dietę i charakter pracy chorego. Często również specjalista zaleca wykonanie dodatkowych badań, szczególnie morfologii, której wyniki są kluczowe dla dalszego leczenia pacjenta.  

Jakie badania są przeprowadzane? 

W gabinecie trychologicznym wykonuje się podstawowe badania, takie jak trichogram i trichoskopia. Pierwsze badanie polega na pobraniu próbki włosów, przede wszystkim z miejsc, w których występują problemy. Specjalna analiza stanu cebulek włosów i ocenia czy występują ewentualne zaburzenia rozwoju włosów. Trichoskopia jest badaniem nieinwazyjnym, w trakcie którego wykonuje się zdjęcia całej głowy, a następnie poddaje się je specjalistycznej analizie przy pomocy technik cyfrowych.  

Obraz może być powiększony nawet kilkadziesiąt razy, co pozwala na dokładną analizę stanu skóry głowy i włosów, a następnie określić przyczynę ich wypadania. Właściwie przeprowadzona analiza umożliwia dopasowanie metody leczenia, dzięki której możemy w przyszłości uzyskać zdrowe i piękne włosy.  

 

Jak przygotować się do badania? 

Na czym polega badanie? To głównie szczegółowa analiza, której celem jest zniwelowanie problemów zarówno z włosami, jak i ze skórą głowy. Trycholog bywa określany potocznie, jako “lekarz od skóry głowy”. W praktyce jednak większość specjalistów zajmuje się trychologią kosmetyczną.  

By całkowicie pozbyć się problemów w tym zakresie, chory jest często skierowany na dodatkowe badania. Specjalista może również zalecić zastosowanie specjalistycznych zabiegów trychologicznych, przeprowadzanych w gabinecie oraz na kurację domową. W przypadku lżejszych dolegliwości, chory może liczyć na szczegółowe zalecenia, co do rodzaju stosowanych szamponów i odżywek, a także ampułek, peelingów i serum.  

Czas trwania podstawowej kuracji to około 3 miesiące, jednak dokładny czas uzależniony jest od wielu kwestii, takich jak wiek czy kondycja włosów pacjenta. Jeśli występują poważniejsze problemy, specjalista może zalecić stosowanie serii zabiegów, które przeprowadza się w profesjonalnym gabinecie.  

Opis badania 

Nie należy się martwić - większość z przeprowadzanych zabiegów trychologicznych jest przyjemna i relaksująca. Skupiają się one głównie na oczyszczaniu skóry głowy z wszelkich zanieczyszczeń, łagodzeniu podrażnień, odżywieniu oraz co niezwykle ważne - nawilżeniu zarówno skóry głowy, jak i włosów na całej ich długości. Dodatkowo wykonuje się również masaż skóry głowy, który ma na celu pobudzić krążenie i mieszki włosowe.  

Jedną z możliwości jest także mezoterapia igłowa głowy. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy silnie nawilżającego koktajlu witaminowego.  

Czy warto wybrać się do trychologa? 

Każdy z problemów ze skórą głowy i z włosami ma swoje przyczyny. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie je rozpoznać samodzielnie. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do nasilenia objawów i w konsekwencji – do łysienia. Warto więc udać się do specjalisty, który na bazie swojej wiedzy i doświadczenia ma szansę rozpoznać problem i zaproponować odpowiednie leczenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczowe bowiem jest postawienie właściwej diagnozy, ponieważ to od niej zależy dobór preparatów i leków.  

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów 

Jak podkreślają specjaliści, najczęstszą przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Kwestia ta dotyczy w równym stopniu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej łączy się to z nadmiernym stężeniem testosteronu we krwi. Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, łysienie może objawiać się na tle androgenowym. Częstym powodem osłabienia kondycji włosów jest także zła dieta, w której nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych i witamin. Problemy z włosami mogą również wynikać z uwarunkowań genetycznych.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium