
Lampa Wooda to inaczej przenośna lampa kwarcowa, którą wykorzystuje się głównie w kosmetologii oraz diagnostyce dermatologicznej. Przy pomocy lampy mogą być również badane osoby, chorujące na czerniaka.
Lampa Wooda – czym jest?
Urządzenie to wykorzystuje zjawisko fluorescencji. W dermatologii lampy Wooda uznawane są niezwykle szybką i jednocześnie prostą metodę wykonywania wstępnej diagnostyki mykologicznej. Lampy Wooda emitują promieniowanie ultrafioletowe długofalowe. Światło to nazywane jest również światłem Wooda lub światłem czarnym. Dlaczego? Nazwa pochodzi od specjalnego czarnego filtra, w który wyposażona jest lampa. Jest on zbudowany z krzemu i baru oraz dodatku nadtlenku niklu.
Lampy Wooda to diagnostyka z wykorzystaniem promieniowania UV, które sprawia, że różnego rodzaju schorzenia lub skóra zabarwiają się na konkretny kolor – w zależności od rodzaju problemu, który zostaje wykryty podczas badania. Badanie przy pomocy lampy Wooda to bardzo skuteczny sposób na zdiagnozowanie rodzaju cery lub nieprzyjemnych schorzeń, takich jak np. Łupież.
Lampa Wooda - zastosowanie
Diagnostyka mykologiczna nazywana jest diagnostyką zakażeń skóry. Materiał pobierany jest od pacjenta i kolejno oceniany pod mikroskopem. Dzięki badaniom hodowlanym, możliwe jest zidentyfikowanie czynnika sprawczego. Lampa Wooda to doskonałe uzupełnienie diagnostyki mykologicznej. Zmienione chorobowe miejsce na skórze ogląda się w świetle lampy. Barwa emitowanego światła decyduje o stawianej diagnozie. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, szczególnie w trudnych przypadkach – gdy pojawiają się infekcje w okolicach pachwin, na skórze głowy czy w przestrzeniach międzypalcowych.
Mikrosporioza
Lampa Wooda to urządzenie, które stosuje się z powodzeniem również w diagnostyce owłosionej skóry głowy. Grzybica w tych miejscach występować może szczególnie u dzieci pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Schorzenia dzielimy w zależności od czynników etiologicznych na grzybicę strzegącą oraz grzybicę drobnozarodnikową.
Diagnostyka łupieżu
Łupież pstry to jedno ze schorzeń, które diagnozowane i leczone jest w obrębie dermatologii. W tym przypadku do rozpoznania choroby również stosuje się lampę Wooda. Dzięki niej szybko możemy rozpoznać łupież ostry, który wywoływany jest przez drożdżaki. Choroba ta jest powszechnie znana w wielu krajach. Zmiany na tle grzybiczym mogą pojawiać się w postaci jasnobrązowych plam lub niewielkich plamek, które ulegają delikatnemu złuszczeniu. Podczas diagnostyki z wykorzystaniem lampy Wooda można zaobserwować tu fluorescencję na kolor matowozielony.
Lampa Wooda znajduje też zastosowanie w diagnostyce łupieżu rumieniowego. Ten rodzaj łupieżu to choroba, pojawiająca się na tle bakteryjnym. Obraz kliniczny tego rodzaju schorzenia to ogniska rumieniowe, które ulegają złuszczeniu. Pojawiać się mogą one w okolicach pachwin. Tego typu zmiany pojawiają się zazwyczaj w towarzystwie świądu. Lampa Wooda w diagnostyce wykorzystywana jest do różnicowania grzybicy pachwin lub przestrzeni międzypalcowych. W tym przypadku fluorescencja jest koloru malinowego. Badanie lampą Wooda jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.
Lampy Wooda w kosmetologii
Kosmetolog może dokonać diagnozy przy wykorzystaniu lampy Wooda. Dzięki niej możliwe jest rozpoznanie różnych problemów skórnych, niezauważalnych gołym okiem. Do takich możemy zaliczyć np. skórę łojotokową czy suchą.
Skóra sucha
Skóra sucha uznawana jest za stan patologiczny, który charakteryzuje się drobnopłatowym złuszczeniem oraz szorstkością powierzchni. Skóra sucha objawia się tendencją do pęknięć naskórka i rumienia skóry. Stan ten wynikać może z niewłaściwego funkcjonowania bariery naskórkowej. Warto mieć świadomość, że zawartość wody w naszym organizmie nie powinna być mniejsza niż 10%. Dzięki lampie Wooda wyraźnie można zobaczyć stan skóry. Skóra sucha wykazuje bowiem fluorescencję białoróżową, a ostrość koloru pozwala na ocenę stopnia zaawansowania patologii na skórze.
Problem suchej skóry doskwiera wielu osobom, które często samodzielnie nie są w stanie sobie pomóc. Posiadacze suchej skóry często nieprawidłowo dobierają pielęgnację, pogarszając jeszcze dodatkowo stan swojej skóry.
Konsekwencją przewlekłej suchości skóry są:
- Utrata elastyczności skóry
- Nieestetyczny wygląd skóry - drobnopłatowe złuszczanie oraz szorstkość naskórka;
- Świąd, uczucie ściągnięcia, pieczenia i nadwrażliwość;
- Zwiększona podatność na czynniki zewnętrzne, takie jak: temperatura, wiatr, promieniowanie UV, czynniki chemiczne oraz drobnoustroje.
Skóra tłusta/łojotokowa
Skóra tłusta to problem wielu osób. Problem ten wynika z aktywności gruczołów łojowych. Z kolei produkcja łoju wynika z działania czynników genetycznych, zarówno hormonalnych, jak i środowiskowych. Skóra łojotokowa określana jest mianem skóry tłustej i jest to powszechny problem, szczególnie wśród nastolatków, ale i osób dojrzałych w różnym wieku. Objawem jest najczęściej nasilony łojotok w strefie T - czoła, nos, broda. Na skórze tłustej mogą pojawiać się rozszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz stany zapalne, które są najbardziej problematyczne.
Przy problematycznej skórze tłustej lampa Wooda może pomóc w ocenie efektów poprawy i naprawy produkcji łoju. Dzięki niej można również szczegółowo obserwować efekty oczyszczania skóry, zarówno przed, jak i po zabiegu.
Diagnostyka z wykorzystaniem lampy Wooda powinna być przeprowadzana według konkretnych procedur, które gwarantują prawdziwość badań. Badanie powinni być przeprowadzane w bardzo ciemnym pomieszczeniu. Ważną kwestią jest również ubiór osoby, która przeprowadza badanie – nie może on odbijać promieni UV. Lama rozgrzewana jest przed użyciem około 3 minut. Podczas badania między skórą a lampą należy zachować odpowiednią odległość - zaleca się, aby wynosiła ona około 15-20 centymetrów. Niezwykle istotne jest, aby przed zabiegiem nie używać kosmetyków, leków stosowanych miejscowo oraz nie myć skóry mydłem.
Warto przypomnieć, że badanie przy pomocy lampy Wooda jest całkowicie bezpieczne, emitowane promienie UV nie są szkodliwe ani dla pecjenta, ani dla lekarza. Jedynym przeciwwskazaniem, o którym należy pamiętać jest obecność na skórze otwartych ran i obrażeń na obszarach, poddawanych badaniu. Wybierając lampę, warto zwrócić uwagę na jakość urządzenia - lampa wooda mdv to sprzęt najwyższej jakości. Podczas badania przydatna będzie również lupa diagnostyczna.