Blog kategorie

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego - objawy, rechabilitacja

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego - objawy, rechabilitacja

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego jest czymś więcej niż tylko bólem szyi, wiąże się on z niepełnosprawnością, obniżeniem jakości życia i niepokojem. Niepokój nie wynika tylko z bólu, ale również z błędnego przekonania, że urazy te nie są poważne - nie zawsze są one widoczne na skanach obrazowych. Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego jest poważnym urazem, który może znacząco wpłynąć na obniżenie jakości życia oraz na zdrowie psychiczne.  

Uraz biczowy kręgosłupa - czym jest?  

Jest to termin określający skręcenie lub nadwyrężenie szyi. Często jest wynikiem uderzenia w tył samochodu, co powoduje, że głowa uderza w przód i w tył jak końcówka bicza. Uraz tego typu uszkadza tkanki miękkie w szyi, takie jak więzadła, ścięgna i dyski. Powrót do zdrowia może trwać dni, miesiące lub lata, w zależności od zaawansowania urazu.  

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego jest zasadniczo urazem dwuczęściowym. Najpierw dochodzi do szarpnięcia szyi, które powoduje nadmierne wyprostowanie (nadmierny ruch, który otwiera staw). Bezpośrednio po nim następuje zbyt szybkie i zbyt dalekie odwrócenie tego ruchu, znane jako hiperfleksja. Każdy z tych ruchów może spowodować uszkodzenie tkanek w obrębie szyi, w tym dysków między kręgami, a także więzadeł, mięśni i nerwów. Razem, są one podwójnie niebezpieczne.  

Uszkodzenia kręgosłupa są urazem, który może wystąpić w okolicy szyi w każdym przypadku, gdy głowa jest silnie przesunięta do przodu i do tyłu. Ta szybka zmiana kierunku ruchu głowy może spowodować nadwyrężenie mięśni i stawów szyi. Termin ten jest określany najczęściej do opisu urazu po wypadku samochodowym, jednak może on również wystąpić na skutek uprawiania sportów różnego typu. 

Lekarzem, do którego należy się zwrócić, jeśli nastąpił tego typu uraz, jest ortopeda. To on postawi diagnozę i stwierdzi, jak możemy najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.  

Aby zrozumieć w pełni czym jest i kiedy powstaje uraz biczowy kręgosłupa szyjnego, niezbędna jest znajomość podstawowej anatomii tej części ciała człowieka.  

Anatomia szyi 

Górna część kręgosłupa (szyja) nazywana jest kręgosłupem szyjnym. Pomimo tego, że jest to tak mała część ciała, dzieje się w niej bardzo dużo. W kręgosłupie szyjnym znajduje się siedem kwadratowych kości zwanych kręgami szyjnymi. Zaczynając od góry, są one ponumerowane od C1 do C7. Wraz z więzadłami i znajdującymi się nad nimi mięśniami długimi tworzą one strukturę ochronną (kanał kręgowy) otaczającą rdzeń kręgowy. 

Oczywiście, kręgosłup szyjny spełnia nie tylko tę funkcję. Podtrzymuje on cały ciężar głowy. Umożliwia również kiwanie, pochylanie i obracanie głowy. Podczas każdej codziennej czynności - kręgosłup szyjny odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu. 

Elastyczność kręgosłupa szyjnego umożliwia Ci poruszanie głową we wszystkich kierunkach bez zastanowienia. Wadą tej elastyczności jest jednak to, że może ona sprawić, że Twoja szyja będzie podatna na urazy. 

Jakie są objawy urazu biczowego kręgosłupa szyjnego? 

Ból szyi, sztywność i ograniczony zakres ruchu to klasyczne objawy opisywanego urazu, ale nie jedyne. U niektórych osób może również pojawiać się ból w górnej i środkowej części pleców (ból kręgosłupa piersiowego) - szczególnie jeśli ból jest silny zaraz po urazie. 

Inne objawy uderzenia biczem mogą obejmować: 

  • Ból głowy 
  • Tkliwość 
  • Sztywność 
  • Ból w barku, górnej części pleców lub ramionach 
  • Drętwienie lub mrowienie w ramionach 
  • Zmęczenie 
  • Zawroty głowy 
  • Niewyraźne widzenie 
  • Szum w uszach  

Poznawcze objawy uderzenia bicza mogą obejmować: 

  • Trudności z zasypianiem 
  • Problemy z pamięcią i koncentracją 
  • Drażliwość 
  • Depresję 

Objawy opisywanego uraz są w większości widoczne od razu, jednak nie zawsze. W niektórych przypadkach mogą one się pojawiać dopiero za jakiś czas od wypadku  

W niektórych przypadkach, możesz nie zauważyć żadnych objawów przez kilka dni po urazie. Opóźnione objawy uderzenia biczem mogą być początkowo maskowane przez inne, bardziej dotkliwe bóle. 

Kiedy powstają urazy biczowe kręgosłupa szyjnego? 

Najczęstszą przyczyną urazu biczowego są wypadki samochodowe, ale nie tylko. Uraz ten może również wynikać ze sportów, takich jak: karate, boks, piłka nożna, hokej na lodzie, itp.   

Komplikacje związane z biczowym urazem kręgosłupa szyjnego 

Jeśli zdiagnozowano u ciebie uraz biczowy kręgosłupa szyjnego, lekarz może ocenić, czy nie wystąpiły powikłania lub powiązane z nim schorzenia. Każde uderzenie lub zdarzenie na tyle silne, że spowodowało uraz biczowy, może również spowodować inne urazy, w tym: 

  • Wstrząśnienie mózgu  
  • Ból w ramionach 
  • Utrata zakresu ruchu 
  • Utrata pamięci 
  • Bóle głowy 
  • Utrata koordynacji ruchowej 

Nie należy również lekceważyć potencjalnego wpływu na zdrowie psychiczne. Istnieje stosunkowo wysoka częstość występowania zaburzeń psychicznych - w tym zespołu stresu pourazowego, depresji i uogólnionych zaburzeń lękowych - u osób z uporczywym bólem spowodowanym uderzeniem bicza. Eksperci uważają, że uraz tego typu może zarówno wywołać, jak i pogorszyć te zaburzenia. 

Należy pamiętać, aby poinformować lekarza o pojawieniu się nowych lub nasileniu objawów zdrowia psychicznego po urazie biczowym, aby mógł skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty w celu leczenia. 

Czy uraz biczowy kręgosłupa jest poważny? 

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego może być łagodny lub poważny. Zależy to od rodzaju urazu i stanu fizycznego pacjenta. Młodzi pacjenci z łagodnymi urazami mogą powrócić do zdrowia w ciągu kilku dni. W przeciwieństwie do tego, starsi pacjenci i ci, którzy uczestniczyli w wypadkach o większej sile uderzenia, mogą cierpieć z powodu objawów, wywołanych urazem przez miesiące, a nawet lata. 

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego – leczenie 

Podstawowym celem leczenia urazu biczowego jest opanowanie bólu i przywrócenie zakresu ruchu, dzięki czemu można wrócić do normalnych czynności życia codziennego. 

Leki  

Aby zmniejszyć ból spowodowany uderzeniem, lekarz może zalecić jeden lub więcej leków, takich jak: 

  • Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty na ból o natężeniu łagodnym do umiarkowanego 
  • Leki przeciwdepresyjne, które mogą pomóc złagodzić ból nerwów u osób z umiarkowanym lub silnym bólem spowodowanym uderzeniem bicza  
  • Środki rozluźniające mięśnie 

Rozciąganie szyi 

Delikatne ruchy mogą złagodzić sztywność i pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Oto kilka ćwiczeń, do których samodzielnego wykonania może zachęcić lekarz lub fizykoterapeuta: 

  • Obracanie szyi w obu kierunkach 
  • Przechylanie głowy na boki 
  • Zginanie szyi w kierunku klatki piersiowej 

Fizykoterapia 

Kierowane ćwiczenia i czasami inne zabiegi (w tym przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) mogą pomóc złagodzić ból szyi i wzmocnić mięśnie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla naszego kręgosłupa, a w szczególności odcinka szyjnego.   

Kołnierze ortopedyczne

Lekarze zwykli zalecać miękkie kołnierze piankowe (kołnierze szyjne), aby utrzymać szyję nieruchomo po urazie. Teraz wiemy, że długotrwały odpoczynek mięśni może utrudniać powrót do zdrowia. Kołnierz szyjny może nadal być dobrym pomysłem, ale tylko na krótki okres czasu. 

Po konsultacji z lekarzem warto wybrać najlepszy dla siebie kołnierz ortopedyczny. W sklepie Medwil znajdziesz wiele różnych modeli. Może być to kołnierz ortopedyczny sztywny lub kołnierz ortopedyczny półsztywny. 

Jak długo trwa powrót do zdrowia po urazie? 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile trwa powrót do zdrowia. U każdego z pacjentów proces ten bowiem przebiega indywidualnie. 

Wiek jest jednym z ważnych czynników, który należy wziąć pod uwagę. Młodsi pacjenci mają tendencję do szybszego powrotu do zdrowia po urazie biczowym niż starsi.  Wszystko jednak zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju doznanego wypadku. Najważniejsze jest, aby zadbać o swoje zdrowie i z pomocą lekarza starać się wrócić do stanu sprzed wypadku. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium