Blog kategorie

Idealny otoskop - jak go wybrać?

Idealny otoskop - jak go wybrać?

Otoskop jest narzędziem rutynowo używanym przez audiologów w środowisku klinicznym i stanowi standardową inwestycję, do której dąży wielu klinicystów. Chociaż każdy otoskop jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewniał podświetlone powiększenie kanału słuchowego i błony bębenkowej, na jakość uzyskiwaną przez dany otoskop i związaną z nim funkcjonalność ma wpływ wybrana technologia. Ostatecznie, konkretny typ lub model otoskopu jest kwestią osobistych preferencji, chociaż decyzja o zakupie jest zbyt często uzależniona od tego, ile dana osoba chce (lub nie chce) zapłacić. Dobry mechanik mówi klientom, że warto wydać  pieniądze i zainwestować w dobre opony. Przesłanie dotyczące otoskopów jest takie samo: wydaj tyle pieniędzy, ile potrzeba, aby zainwestować w jeden dobry otoskop, który pozwoli na  dokładne wykonania otoskopii.

Kryteria wyboru otoskopu

Przy tak wielu dostępnych opcjach zawęź wyszukiwanie produktów, zadając sobie trzy podstawowe pytania. Takie podejście eliminuje marnowanie czasu na badanie produktów, które nie spełniają osobistych preferencji i/lub kryteriów funkcjonalnych. Poniżej założono, że podstawową funkcją otoskopu jest wykonywanie otoskopii, pozostawiając drugorzędne zastosowania (tj. zarządzanie woskowiną, otoskopia pneumatyczna) poza porównaniem.

 

Otoskop - dokumentować czy nie dokumentować?

 

Najpierw zadaj sobie pytanie, czy istnieje potrzeba lub chęć przechwytywania obrazów, wideo lub wyświetlania obrazów, wideo na większym ekranie. Technicznie jest to pytanie dwuczęściowe, ale oba są tak podobne, że kwalifikują się jako jedno pytanie. Funkcja przechwytywania obrazu lub wideo zapewnia obiektywną dokumentację integralności kanału słuchowego i błony bębenkowej w czasie rzeczywistym i jest przydatna w statusie kwalifikacyjnym przed i bezpośrednio po zabiegach klinicznych, takich jak usuwanie woskowiny lub techniki odcisków wkładek usznych. Umożliwia również udostępnianie obrazów/wideo w celach edukacyjnych lub konsultacyjnych. Wyświetlanie obrazów na większym ekranie (np. monitorze komputera, telewizorze) ma tę zaletę, że umożliwia obserwowanie struktur w większej skali, oferując bardziej szczegółowy widok subtelnych struktur. Jeśli te funkcje zostaną uznane za niepotrzebne, zakres poszukiwań powinien przesunąć się w kierunku pełnowymiarowych kombinacji otoskopów z głowicą i uchwytem oraz otoskopów kieszonkowych. I odwrotnie, jeśli przechwytywanie obrazu i/lub większa funkcjonalność projekcji obrazu stanowią niezbędne funkcje, wideootoskopy powinny być w centrum Twoich poszukiwań.

Videootoskop SPIRIT S900 REALVIEW

 wideodermatoskop

Jaka opcja zasilania w otoskopach jest potrzebna?

Otoskopy mogą być przewodowe lub zasilane bateryjnie. Otoskopy przewodowe mają dostęp do zasilania z dodatkowego źródła za pośrednictwem przewodu (np. zestawy diagnostyczne montowane na ścianie, przewodowe wideootoskopy). Otoskopy zasilane bateryjnie opierają się na bateriach alkalicznych lub akumulatorach jako źródle zasilania, a niektóre otoskopy mogą być przystosowane do użycia jednego lub drugiego. Ocena opcji mocy dodatkowo zawęża realne opcje otoskopu, szczególnie w przypadku zidentyfikowania określonych preferencji lub rozpoznanej potrzeby wbudowanej elastyczności w oparciu o obsługiwane populacje kliniczne. Na przykład, jeśli istnieje potrzeba bezprzewodowego wideootoskopu, obecnie dostępnych jest tylko kilka modeli. Podobnie, jeśli istnieje potrzeba otoskopu, który działa na baterie lub baterie alkaliczne,

 

Otoskopy zasilane bateriami alkalicznymi kosztują mniej niż otoskopy ładowalne, głównie dlatego, że te pierwsze wymagają jednorazowego źródła baterii, podczas gdy otoskopy z akumulatorami ładowanymi uwzgledniają technologię baterii ładowalnych w początkowych kosztach produktu. Całkowity koszt otoskopu wielokrotnego ładowania będzie się różnić w zależności od typu zastosowanej technologii akumulatora. Istnieją trzy ogólne typy akumulatorów: niklowo-kadmowe (NiCad), niklowo-wodorkowe (NiMH) i litowo-jonowe (Li-ion). Główne różnice między tymi trzema są widoczne przy ocenie pojemności baterii i czasu pracy urządzenia.

 

Pojemność baterii otoskopu

Pojemność odnosi się do ilości energii, jaką zawiera bateria. Przekłada się to na czas pracy baterii na jednym ładowaniu. Zarówno akumulatory NiMH, jak i Li-ion zachowują wyższą pojemność niż akumulatory NiCad, co skutkuje wydłużeniem czasu pracy. Innymi słowy, otoskopy wykorzystujące akumulatory NiMH lub Li-ion wytrzymują około 30–50% dłużej, zanim konieczne będzie ładowanie.  Zaletom zwiększonej pojemności nie towarzyszy dodatkowa masa, przy czym oba akumulatory ważą około jednej trzeciej więcej niż akumulator NiCad. Co więcej, akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się najwolniejszym tempem rozładowywania i nie tylko utrzymają ładunek około dwa razy dłużej niż NiCad lub NiMH, ale utrzymają większość swojego naładowania nawet po kilku miesiącach bezczynności. W przeciwieństwie do tego, Ni-Cad i NiMH tracą odpowiednio od 1 do 5% swojego ładunku dziennie, nawet jeśli bateria nie jest faktycznie używana.

 

Efekt pamięci

Efekt pamięci odnosi się do niezdolności akumulatora do zapamiętania, ile rezerwowej pojemności pozostało bezpośrednio przed ponownym naładowaniem. Innymi słowy, zainicjowanie procesu ładowania przed całkowitym rozładowaniem baterii może spowodować, że bateria zapamięta tylko skrócony cykl. W związku z tym bateria nie wytrzyma tak długo między cyklami ładowania. Baterie NiCad są podatne na ten efekt pamięci, podczas gdy pozostałe dwie baterie nie. Właśnie z tego powodu i wcześniej wspomnianych wad komponenty otoskopu wykorzystujące baterie NiCad będą znacznie tańsze niż podobne komponenty wykorzystujące technologię baterii litowo-jonowych.

Jak otoskop powinien świecić i jakie źródło światła wybrać?

światło otoskopu

Źródłem światła otoskopu jest zwykle żarówka jednego z kilku rodzajów, w tym halogenowa, ksenonowa, LED lub pierścień LED.  Żarówki żarowe nie sa już spotykane, ponieważ występują tylko w starszych modelach otoskopów. Żarówki będą się różnić kilkoma kluczowymi parametrami, w tym oświetleniem i kolorem, a także sposobem, w jaki oświetlenie dostarczane przez żarówkę jest dostarczane przez otoskop.

 

Oświetlenie i kolor

wybór otoskopu

Iluminacja odnosi się do tego, jak jasne światło będzie generować żarówka. W całym spektrum rosnącego oświetlenia żarówki halogenowe zapewniają najmniejszą ilość oświetlenia, podczas gdy dioda LED zapewnia najwyższy stopień oświetlenia. Jasność żarówki ksenonowej mieści się gdzieś pomiędzy żarówkami halogenowymi i LED. Pod względem barwy żarówki halogenowe emitują więcej niebieskawo-białego światła, podczas gdy ksenonowe i LED dają jaśniejsze i bielsze światło. Najlepiej wypadają otoskopy, które maja kilka punktowych źródeł światła LED umieszczonych na pierścieniu otoskopu np. Otoskop Luxamed Auris CCT LED.

 otoskop różnice w oświatleniu

 

Oświetlenie żarówki i właściwości barwne będą miały wpływ na jakość cech sprawdzanych podczas standardowego badania otoskopowego. Na przykład jaśniejsze i bielsze żarówki (np. ksenonowe, LED) mogą być bardziej pomocne w dokładnej identyfikacji monomerycznej błony bębenkowej od perforacji, co może być trudniejsze do usunięcia przy ciemniejszym świetle (np. halogen).  I odwrotnie, jaśniejsze i bielsze żarówki mają niższy współczynnik oddawania barw(CRI), co utrudnia obserwację bardziej subtelnych szczegółów błony bębenkowej i/lub punktów orientacyjnych ucha środkowego podczas otoskopii w porównaniu ze światłem halogenowym. Laryngolog może preferować żarówkę halogenową podczas otoskopii w celu dokładniejszej oceny subtelnych struktur do celów diagnostyki różnicowej, podczas gdy audiolog może preferować światło LED, aby ułatwić dostrzeżenie bardziej ogólnych punktów orientacyjnych. Wybór żarówki zależy od głównego celu badania otoskopowego i będzie się różnić w zależności od osoby.

 

Technologia nieświatłowodowa kontra światłowodowa technologia podświetlenia lub pierścieniowa

Technologia bez światłowodu umieszcza żarówkę na dnie główki otoskopu w taki sposób, że światło emitowane przez żarówkę może być kierowane z główki otoskopu do kanału słuchowego. Jako taka bańka jest wizualnie widoczna przez okular otoskopu i do pewnego stopnia zasłania linię wzroku podczas badania otoskopowego. W przeciwieństwie do tego technologia oświetlenia światłowodowego przesyła światło przez głowicę otoskopu za pośrednictwem wiązki kabli światłowodowych wokół obwodu mocowania wziernika. Technologia światłowodowa dostarcza światło bardziej skoncentrowaną i bezpośrednią drogą, co skutkuje znikomą utratą natężenia światła. Przekłada się to na zapewnienie dużo lepszej jakości światła oraz lepszą widoczność i wyrazistość zewnętrznego przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Otoskopy bez światłowodu będą kosztować mniej niż otoskopy światłowodowe. Trzeci rodzaj oświetlenia jest nowością na rynku i jest to oświetlenie typu LED-ring w otoskopach marki Luxamed. Cechuje je bardzo dobra jakość światła, jednorodność oraz wysoka jakość wykonania otoskopu.

 

 

W poszukiwaniu odpowiedzi

Jak wspomniano powyżej, zadając sobie trzy podstawowe pytania i odpowiadając na nie, potencjalne opcje zakupu otoskopu można zawęzić do znacznie łatwiejszego  poziomu oraz podjąć najbardziej świadomą decyzję, dotyczącą indywidualnych potrzeb i możliwości. Chociaż przegląd każdego dostępnego otoskopu wykracza poza zakres tego artykułu, poniższa lista zawiera najbardziej popularne lub bogate w funkcje otoskopy, które Cię interesują. Nie wahaj się zainwestować w najlepszy sprzęt, który pozwoli Ci na najtrafniejszą

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium