Blog kategorie

Badanie holtera - czas trwania, przebieg, wskazania

Badanie holtera - czas trwania, przebieg, wskazania

Holter EKG jest urządzeniem noszonym na ciele i rodzajem elektrokardiogramu ambulatoryjnego, który rejestruje aktywność rytmu i częstości akcji serca. Kiedy należy wykonać badanie? Jak przebiega? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.  

EKG holter – czym jest?

Holter serca to małe, zasilane bateriami urządzenie do elektrokardiogramu (EKG) jest przymocowane do ciała. Monitoruje ono pracę serca danej osoby podczas wykonywania codziennych czynności. Standardowe EKG pokazuje migawkę ogólnej aktywności elektrycznej serca. Jeśli zdjęcie nie jest wystarczające, lekarz może zażądać 24-godzinnego monitorowania metodą Holtera. Monitor holterowski podłącza się do ciała w taki sam sposób, jak standardowe EKG. To małe urządzenie ma cienkie przewody elektryczne z elektrodami, które są przymocowane do obszarów klatki piersiowej. Lekarz może zlecić monitorowanie metodą Holtera przez 12, 24 lub 48 godzin, w zależności od objawów i częstotliwości ich występowania. Jakie choroby mogą być wskazaniem do wykonania badania? Przede wszystkim są to nadciśnienie tętnicze i zaburzenie rytmu serca.  .  

 Kiedy zalecane jest badanie holterem EKG? 

Jakie są wskazania do badania przy pomocy holtera? Lekarz może zlecić monitorowanie metodą Holtera, jeśli u danej osoby występują takie objawy jak: 

  • szybkie lub wolne bicie serca 
  • zawroty głowy 
  • osłabienie lub zmęczenie 
  • uczucie braku tchu 
  • ból w klatce piersiowej 
  • nierównomierne bicie serca 
  • uczucie przeskakiwania uderzeń serca 
  • zawroty głowy podczas stosowania stymulatora serca. 

Wiele problemów wpływających na bicie serca pojawia się sporadycznie w ciągu dnia, co zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że zostaną wykryte podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Właśnie dlatego badanie za pomocą holtera jest pomocne w tego typu przypadkach. Może ono bowiem uchwycić i nagrać problem, pomagając lekarzowi postawić właściwą diagnozę.  

Ponadto, lekarz może zlecić 24-godzinne monitorowanie metodą Holtera, aby sprawdzić reakcję danej osoby na leki stosowane w przypadku problemów z sercem. 

Holter EKG – jak używać? 

Używanie 24-godzinnego monitora holterowskiego jest proste, choć może wyglądać na skomplikowane. Monitor jest na tyle mały, że mieści się w dłoni, i zwykle nosi się go na szyi lub w pasie. Kilka przewodów elektronicznych, zwanych przewodami, łączy urządzenie z elektrodami przymocowanymi do ciała. 

Lekarz przymocuje elektrody do skóry za pomocą żelu samoprzylepnego, aby utrzymać je w miejscu i zapewnić dokładne odczyty. Jeśli w tym obszarze znajdują się włosy, lekarz może być zmuszony do ich zgolenia przed zamocowaniem elektrod. Metal w elektrodach odbiera aktywność serca w postaci sygnałów elektrycznych. Następnie elektrody przesyłają te sygnały do monitora, który je rejestruje. Elektrody mogą się poluzować lub odpaść, dlatego konieczne jest ich ponowne zamocowanie. Lekarz wyjaśni, jak należy to zrobić. Urządzenie jest stosowane w diagnostyce monitorowania rytmu serca. Pomaga wykryć wszelkie niebezpieczne dla pacjenta nieprawidłowości.  

 

Jak postępować z holterem EKG? 

Lekarz wyjaśni, czego należy się spodziewać i jak używać danego typu monitora. Poniższe ogólne wskazówki mogą pomóc uniknąć błędnych odczytów i uchronić osobę przed koniecznością powtarzania badania. 

 Podczas noszenia monitora holterowskiego należy powstrzymać się od brania prysznica, kąpieli i pływania. Do czyszczenia takich miejsc jak twarz, pachy, pośladki i pachwiny można używać wilgotnych chusteczek lub ściereczki i mydła. Ważne jest jednak, aby nie zamoczyć monitora, przewodów lub elektrod. 

Poza tym, większość ludzi proszona jest o normalne wykonywanie swoich codziennych czynności podczas 24-godzinnego badania holterowskiego. Obejmuje to wykonywanie wszelkich regularnych ćwiczeń, o ile nie wiążą się one z obfitym poceniem się lub zamoczeniem miejsca, w którym znajduje się urządzenie. 

Badany powinien zapisywać swoje codzienne czynności i wszelkie objawy, które odczuwa. Zanotowanie czasu, kiedy na przykład pojawia się ból w klatce piersiowej, może pomóc lekarzom w postawieniu właściwej diagnozy.  

Badanie Holterem – interpretacja wyników 

Prawidłową i fachową interpretację wyników może dokonać jedynie lekarz. Specjalista porówna wyniki pracy serca zapisane na Holterze z notatkami pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podczas przeprowadzania badania prowadzić starannie dzienniczek obserwacji. Jedynie dokładne zapisy własnych spostrzeżeń i tego, jakie aktywności towarzyszyły nam w ciągu dnia i o danej godzinie, lekarz będzie w stanie właściwie ocenić kondycję naszego serca.  

Przeciwwskazania do wykonywania badania holtera EKG 

Należy pamiętać, że badanie nie powinno być wykonywane w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, np. Przy bólu dławicowym. Wówczas diagnostykę należy przeprowadzić w inny sposób, co umożliwi szybsze rozpoczęcie leczenia.

Badanie to nie powinno również być traktowane jak badanie rutynowe u osób, u których nie stwierdzono żadnych odchyleń w badaniu fizykalnym i wywiadzie.  

Pamiętaj, aby podczas trwania badania co jakiś czas sprawdzać, czy elektrody dobrze trzymają się na skórze oraz czy się nie przemieściły. Jeśli tak - badanie może nie dac właściwego odczytu. Konieczne może być jego powtórzenie. 

Hurtownia medyczna Medwil to miejsce, w którym znajdziesz profesjonalne urządzenia i akcesoria medyczne. Oferujemy również holtery EKG.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium